راهنمای انتخاب بهترین کیسه خواب کوهنوردی

راهنمای انتخاب بهترین کیسه خواب کوهنوردی
5/5 - (1 امتیاز)

لذت بردن از کوهستان، در طول شب، خیلی متفاوت‌تر از سپری کردن یک روز در همان مکان است. زمانی که قصد دارید شب را در فضای باز کوهستان بگذرانید، تجهیزات خاص آن را باید به همراه داشته باشید. یک شب یا دو ماه، تفاوتی نمی‌کند؛ خواب مناسب در شب، به معنای داشتن انرژی کافی برای لذت بردن از طبیعت و استفاده مفید از روز است. زمانی که قرار است شب را در دل کوهستان بگذرانید، کیسه خواب کوهنوردی جز ملزومات به شمار می‌آید که باید در انتخاب و خرید آن دقت کافی داشته باشید. با توجه به اهمیتی که جنس، وزن و مقاومت کیسه خواب دارد، در این مقاله راهنمایی کامل ارائه شده تا بتوانید با توجه به آن با خیال آسوده‌تری کیسه خواب مورد نظر خود را تهیه کنید.

مطالب صفحه

انواع کیسه خواب کوهنوردی 

اگر سری به فروشگاه‌های آنلاین یا فیزیکی عرضه کننده محصولات کوهنوردی زده باشید، حتما متوجه شده‌اید که کیسه خواب کوهنوردی دارای مدل‌های مختلفی است که هریک از آن‌ها ویژگی‌های خاص خود را دارند. به طور کلی کیسه خواب در سه مدل تابستانی، سه فصل و زمستانی وجود دارد که در ادامه به تفاوت‌های آن‌ها اشاره می‌کنیم.

کیسه خواب تابستانی

این نوع کیسه خواب‌ برای کمپینگ در دمای بالاتر از صفر درجه سانتی‌گراد  مناسب هستند. کیسه خواب تابستانی به دلیل نازک بودن، از حجم و وزن کمتری برخوردار است و این موضوع مزیتی برای حمل آسان‌تر این کیسه خواب به شمار می‌آید.

کیسه خواب سه فصل

کیسه خواب‌ های سه فصل، برای کمپینگ در دمای بالاتر از منفی شش درجه سانتی‌گراد مناسب هستند. این کیسه خواب‌ها نسبت به مدل‌های تابستانی، دارای حجم بیشتر و در نتیجه وزن بیشتری هستند و از آن‌ها هم در پاییز و هم در بهار می‌توان استفاده کرد.

کیسه خواب زمستانی

کیسه خواب‌ های زمستانی، برای کمپینگ در دمای منفی شش درجه و پایین‌تر مناسب هستند. این کیسه خواب نیست به سایر مدل‌ها وزن بیشتری دارد و برای پیاده‌روی‌های طولانی مدت مناسب نیست.

انتخاب کیسه خواب کوهنوردی با توجه به شکل ظاهری آن

علاوه بر اینکه کیسه خواب کوهنوردی با توجه به فصل‌های مختلف در مدل‌های گوناگونی تولید شده، از نظر ظاهری نیز در مدل‌های مختلفی وجود دارد که هریک از آن‌ها در موارد خاصی مورد استفاده قرار می‌گیرند.

کیسه خواب کوهنوردی مستطیلی

همانطور که از نام این کیسه خواب مشخص است به صورت مستطیلی طراحی شده تا در زمان استفاده فرد احساس آزادی بیشتر داشته باشد. از طرف دیگر، هوای محبوس شده داخل کیسه خواب بیشتر است و به معانی آن است که احتمال اتلاف انرژی آن نسبت به بقیه مدل‌ها بیشتر است. همچنین این نوع کیسه خواب‌ ها امکان ترکیب دو کیسه خواب یک نفره و تبدیل آن به یک کیسه خواب دو نفره را هم دارند.

کیسه خواب پر کله گاوی مدل PEKYNEW ALP 1100

کیسه خواب کوهنوردی مومیایی

این کیسه خواب‌ ها، به دلیل اینکه قالب بدن هستند فضای اضافه کمتری دارند و در نتیجه مدت زمان بیشتری گرما را نگه می‌دارند. با توجه به فرم این کیسه خواب توصیه می‌شود، افرادی که زمان خواب نیاز به فضای زیاد برای حرکت کردن دارند، از نوع دیگری از کیسه خواب‌ استفاده کنند. یکی از مزایای کیسه خواب‌ های مومیایی نسبت به کیسه خواب‌ های مستطیلی، وزن و حجم کمتر آن‌ها‌ است. این نوع کیسه خواب نسبت به بقیه کیسه خواب‌ ها، در برابر باد، بیشترین مقاومت را دارد.

کیسه خواب کوهنوردی نیمه مستطیلی

این کیسه خواب‌ ها، ترکیبی بین کیسه خواب‌ های مستطیلی و مومیایی هستند. از لحاظ فضای حرکت، محدود‌تر از کیسه خواب‌ های مستطیلی ولی بازتر از کیسه خواب‌ های مومیایی هستند. از لحاظ نگهداری گرما، کمتر از مومیایی توانایی نگهداری دارند ولی از کیسه خواب مستطیلی، اتلاف انرژی کمتری دارند.

جنس عایق کاری کیسه خواب کوهنوردی

جنس قسمت عایق کیسه خواب، تاثیر مستقیم بر وزن، حجم و توانایی نگهداری گرمای آن دارد و از فاکتورهای مهمی است که در انتخاب کیسه خواب کوهنوردی باید به آن دقت شود. عموما کیسه خواب‌ ها با الیاف طبیعی مانند پر غاز، یا الیاف مصنوعی و یا ترکیبی از این دو پر می‌شوند. کیسه خواب‌‌هایی که با الیاف طبیعی پر می‌شوند، بیشترین نسبت توانایی حفظ گرما به وزن را دارند؛ ولی به صورت میانگین، گران‌تر از الیاف مصنوعی هستند. از سمتی الیاف طبیعی، در برابر خیس شدن حساس هستند و نیاز به مراقبت بیشتری دارند. الیاف مصنوعی، حجم بیشتری دارند ولی در صورت خیس شدن، سریع‌تر خشک می‌شوند و نیاز به مراقبت چندانی ندارند.

پس اگر منطقه‌ انتخاب شده برای کمپینگ میانگین دمای پایینی دارد، انتخاب کیسه خواب‌ با الیاف طبیعی هوشمندانه‌تر است. اگر امکان بارش باران و یا بالا بودن رطوبت منطقه وجود دارد، کیسه خواب با الیاف مصنوعی، گزینه بهتری است.

جنس رویه بیرونی کیسه خواب کوهنوردی

اگر در منطقه‌هایی مستقر می‌شوید که رطوبت هوا بالا است یا شب را بیرون از چادر سپری می‌کنید، نیاز به کیسه خواب ضد آب دارید. به این دقت داشته باشید که جنس رویه کیسه خواب ضد آب، باید علاوه بر ضد آب بودن، اجازه تنفس به پوست (مثل پارچه لباس بارانی) هم داشته باشد. اگر امکان تنفس را به پوست ندهد، باعث تعرق اضافی و اتلاف گرمای بدن می‌شود. نکته دیگری که باید در کیسه خواب‌ های ضدآب مورد توجه قرار گیرد،‌ قسمت زیپ آن‌ها است. زیپ و سوراخ‌های دوخت زیپ، نباید اجازه نفوذ آب به داخل کیسه را بدهد.

مشخصات کیسه خواب ویسکوز قایا مدل Gaya 300

 سایز کیسه خواب 

آخرین نکته‌ای که در زمان انتخاب کیسه خواب کوهنوردی مناسب باید به آن دقت کرد، سایز است. اگر ارتفاع داخلی کیسه خوابی که خریداری کردید، بلندتر از ارتفاع لازم برای شما باشد، هوای بیشتری برای گرم کردن در قسمت پای کیسه خواب باقی می‌ماند و اتلاف انرژی بیشتر می‌شود. همچنین شما در زمان حمل و نقل، وزن و حجم بیشتری را بی‌دلیل تحمل می‌کنید. اگر ارتفاع قسمت داخلی کیسه خواب، کوچکتر از ارتفاع لازم باشد، پاهای شما، زمان خواب جمع می‌شوند و به لایه‌های زیرین فشار وارد می‌کنند؛ این فشار به کیسه خواب ممکن است باعث پاره شدن آن شود.

کیسه خواب‌ ها قابل شستشو هستند و برای شستن آن‌ها، باید به دستورات درج شده روی توضیحات محصول یا سایت شرکت تولید کننده، دقت کنید. کیسه خواب جز یکی از چهار وسیله سنگین کوله پشتی شما خواهند بود؛ پس وزن زیاد آن در ورزش‌هایی مانند کوهنوردی، باعث دشوارتر شدن مسیر می‌شود. پس وزن در زمان انتخاب کیسه خواب کوهنوردی، یکی از فاکتورهای اساسی است. به صورت کلی، برای انتخاب کیسه خواب مناسب کوهنوردی و پیاده‌روی‌های طولانی، باید به نکاتی مثل وزن کیسه خواب، حجم آن، دمای منطقه‌ای که برای کمپینگ انتخاب شده و رطوبت منطقه مورد نظر دقت شود.

علی صفری
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *