معرفی انواع تجهیزات ارتباطی کوهنوردی و اهمیت آن‌ها

انواع تجهیزات ارتباطی کوهنوردی
5/5 - (1 امتیاز)

امروزه ورزش کوهنوردی بدون داشتن وسایل و امکانات مناسب امکان‌پذیر نیست و ممکن است برای کوهنورد خطر آفرین باشد. یکی از مواردی که برای سفرهای کوهنوردی به آن نیاز ضروری دارید تجهیزات ارتباطی کوهنوردی است. ارتباطات خوب پایه و اساس همه کوهنوردی‌ها است. در محیط‌های کوهنوردی ارتباط افراد با همدیگر دشوار است زیرا کوهنوردان غالبا از دید یکدیگر دور هستند و این باعث می‌شود ارتباط کلامی بین آن‌ها سخت شود. به همین دلیل شما نیازمند تجهیزات ارتباطی هستید تا در هنگام بروز حوادث از آن استفاده کنید. داشتن این تجهیزات کمک زیادی به شما در سفر خواهد کرد. در ادامه مطلب به معرفی انواع تجهیزات ارتباطی کوهنوردی خواهیم پرداخت که امیدواریم برای شما مفید باشد.

مطالب صفحه

1. تلفن همراه مهم‌ترین تجهیزات ارتباطی کوهنوردی

امروزه تلفن همراه یکی از مهم‌ترین و ضروری‌ترین تجهیزات ارتباطی کوهنوردی است زیرا در هنگام به وجود آمدن حادثه یا گم‌شدن می‌توانید به‌راحتی با دوستان خود تماس گرفته و موقعیت خود را به آن‌ها گزارش دهید. همچنین بسیاری از تلفن‌های هوشمند دارای جی‌پی‌اس و قطب‌نمای الکترونیکی هستند.

2. تلفن رادیویی

این وسیله ارتباطی بسیار کاربردی و مفید است و برای مناطقی که پوشش شبکه تلفن همراه در آنجا وجود ندارد، می‌توان از آن استفاده کرد. اگر افراد همدیگر را گم کنند می‌توانید به‌راحتی با این وسیله یکدیگر را پیدا کنند.

3. جی‌پی‌اس

یکی از حیاتی‌ترین تجهیزات ارتباطی کوهنوردی جی‌پی‌اس‌ها هستند. درواقع جی‌پی‌اس یا مسیریاب عامل موفقیت یک کوهنورد برای صعود دقیق‌تر به شمار می‌آید. دستگاه جی‌پی‌اس با کمک فرکانس‌های ماهواره‌ای موقعیت جغرافیایی را به افراد نشان می‌دهد و مانع از گم‌شدن فرد می‌شود. همچنین به کوهنورد کمک می‌کند تا مسیر درست را برای صعود انتخاب کند و از خطر و آسیب‌ها دور بماند. دستگاه‌های جی‌پی‌اس در برابر آب‌وهوا مقاوم هستند به همین دلیل گزینه مناسبی برای محیط‌هایی با شرایط آب‌وهوایی بد به شمار می‌آیند. در گذشته این امکانات برای یک کوهنورد وجود نداشت اما امروزه با پیشرفت تکنولوژی این دستگاه را می‌توان به‌راحتی تهیه کرد.

4. ارتفاع سنج

یکی دیگر از مهم‌ترین تجهیزات ارتباطی کوهنوردی ارتفاع سنج است. برای داشتن صعود راحت و سریع استفاده از ارتفاع سنج ضروری است. ارتفاع سنج دستگاهی است که می‌تواند فشار هوا را اندازه‌گیری کند و اندازه ارتفاعی که صعود کرده‌اید را برای شما نشان دهد. بسیاری از کوهنوردان این وسیله را بسیار کاربردی و مفید می‌دانند.

5. نقشه‌های توپوگرافی

نقشه توپوگرافی شما را در سفرهای کوهنوردی همراهی می‌کند و به شما مسیر درست برای صعود موفق در منطقه را نشان می‌دهد. نقشه‌های توپوگرافی به کوهنورد در مسیریابی و …کمک زیادی می‌کند.

6. قطب‌نما

قطب‌نما یک وسیله کاربردی است و برای زمانی که در سفر دچار سردرگمی شده و راه خود را گم می‌کنید بسیار مناسب است. قطب‌نما برای اندازه‌گیری طول مسیر، دنبال کردن راه‌های کوهنوردی و مطابقت آن‌ها با نقشه کاربرد زیادی دارد. استفاده از این وسیله بسیار آسان است.

علی صفری
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *