راهنمای تمیز کردن کوله پشتی کوهنوردی

راهنمای تمیز کردن کوله پشتی کوهنوردی
5/5 - (1 امتیاز)

کوله پشتی از مهم‌ترین تجهیزات یک کوهنورد محسوب می‌شود زیرا برای بردن وسایل ضروری که در سفر نیاز دارد از آن استفاده می‌کند. کوله پشتی‌ها در مسیر کوهنوردی به سرعت تحت تأثیر عواملی همچون عرق کردن بدن، گردوغبار، گلی شدن و…کثیف می‌شوند؛ بنابراین تمیز کردن کوله پشتی کوهنوردی و مراقبت از آن از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است به خصوص زمانی که هزینه زیادی برای خرید آن پرداخت کرده باشید.

کوله پشتی‌های امروزی از جنس‌های مختلفی مانند برزنتی، پلی‌استری، پارچه‌ای، چرم و… تهیه می‌شوند که با توجه به جنس کوله پشتی روش تمیز کردن آن متفاوت است.

ما در این مطلب به روشی کلی که برای تمیز کردن تمامی کوله‌ها مناسب است پرداخته‌ایم شاید شما هم مدت‌ها است کوله پشتی خود را تمیز نکرده‌اید پس بهتر است دست بجنبانید و هرچه سریع‌تر اقدام کنید چراکه تمیز کردن کوله پشتی آن‌هم به شیوه درست باعث عمر طولانی آن می‌شود.

مطالب صفحه

برای تمیز کردن کوله پشتی کوهنوردی به چه چیزی‌هایی نیازمندیم؟

  • صابون ملایم و بدون بوی خاص یا شستشو دهنده مخصوص کوله پشتی
  • اسفنج
  • مسواک

کوله پشتی Deuter مدل Ac Lite 14 SL

تمیز کردن کوله پشتی کوهنوردی در ۵ مرحله

۱. در مرحله اول تمامی جیب‌های کوله پشتی را خالی کرده و آن را سروته کنید تا هرگونه گردوغباری از داخل آن پاک شود.

۲. اگر بخش‌های فلزی و تسمه‌های کمری و میانی کوله قابلیت جدا شدن دارند آن را جدا کنید و با کمک آب و صابون بشویید.

۳. در مرحله سوم تمیز کردن کوله پشتی کوهنوردی، با کمک اسفنج مرطوب قسمت‌های داخلی کوله را تمیز کنید و برای قسمت‌های کثیف بیرونی اسفنج را با آب و صابون کفی کنید سپس روی آن بکشید تا کثیفی‌ها پاک شوند.

۴. مرحله بعدی تمیز کردن زیپ کوله پشتی است چون بعضی زیپ‌ها ضدآب هستند پس به تنهایی تمیز نمی‌شوند. شما می‌توانید با کمک مسواک زیپ‌ها را تمیز کنید. همچنین می‌توانید با کمک مسواک لکه‌های باقی‌مانده روی کوله را از بین ببرید.

۵. در آخر از آب ولرم برای شستن کوله پشتی استفاده کنید تا صابون روی آن باقی نماند سپس در مکانی به دور از تابش مستقیم خورشید بگذارید تا خشک شود چراکه تابش مستقیم نور خورشید باعث پوسیدگی و افت کیفیت و دوام کوله شما می‌شود.

۶. بعد از خشک شدن کوله برای روان کردن دوباره زیپ‌ها می‌توانید از روغن‌های مخصوص استفاده کنید.

نکته: اگر کوله پشتی شما بیش‌ازحد کثیف است می‌توانید مواد شوینده را درون وان یا یک ظرف بزرگ با مقداری آب حل کنید سپس کوله را داخل آب بخیسانید به‌گونه‌ای که تمام قسمت‌های داخلی و بیرونی آن درون محلول قرار بگیرد و بعد از گذشت مدتی آن را با اسفنج و مسواک نرم تمیز کنید. در انتها کوله پشتی را با آب سرد آبکشی کنید و در آفتاب غیرمستقیم بگذارید تا خشک شود.

نکاتی برای تمیز کردن کوله پشتی کوهنوردی

  1. هرگز کوله پشتی را در ماشین لباسشویی نشویید و خشک نکنید زیرا به بافت آن آسیب می‌رساند.
  2. از آب ولرم برای تمیز کردن کوله پشتی استفاده کنید تا قسمت‌های حساس کوله پشتی آسیبی نبیند.
  3. برای خشک شدن کوله کوهنوردی آن را در سایه یا محلی سربسته آویزان کنید زیرا تابش مستقیم نور خورشید باعث کاهش عمر کوله پشتی می‌شود.
  4. هرگز از مواد شوینده صنعتی و سفیدکننده برای تمیز کردن و یا شستن کوله پشتی استفاده نکنید.

سخن آخر

امروزه بیشتر افراد برای تمیز نگه‌داشتن کوله خود از کاور استفاده می‌کنند این کاورها ضدآب بوده و از خط وخش افتادن و کثیف شدن سریع کوله جلوگیری می‌کند. کاورهای کوله پشتی با قیمت‌ها و کیفیت‌های مناسب در بازار موجود هستند و شما هم می‌توانید برای تمیز ماندن کوله پشتی خود به راحتی کاور آن را خریداری کنید و استفاده نمایید؛ اما درهرصورت کوله پشتی شما بعد از چند بار استفاده نیاز به شستشو دارد در این صورت می‌توانید از مراحل و نکاتی که برای تمیز کردن کوله پشتی کوهنوردی در این مطلب بیان کردیم استفاده کنید

علی صفری
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *