زمان مناسب برای تعویض تجهیزات کوهنوردی

تعویض تجهیزات کوهنوردی
5/5 - (2 امتیاز)

تجهیزات کوهنوردی نقش مهمی در تامین رفاه و امنیت کوهنورد در طول سفر دارد به همین دلیل از اهمیت بالایی برخوردار است. نگهداری و مراقبت از این تجهیزات بسیار ضروری است چرا که اگر دچار آسیب‌دیدگی شوند شما باید هزینه زیادی برای خرید مجدد آن پرداخت کنید؛ اما گاهی بر اثر آسیب‌های فیزیکی یا استفاده زیاد ممکن است نیاز به تعویض تجهیزات کوهنوردی پیدا کنید.

هنگامی‌که فکر می‌کنید تجهیزات شما دچار آسیب شده است یا حتی مدت‌زمان زیادی از خرید آن گذشته است، حتما تعویض تجهیزات کوهنوردی را در اولویت قرار دهید با این کار هنگام کوهنوردی سلامت و ایمنی خود را تضمین کرده و هیچ‌گونه نگرانی از بابت مسائل ایمنی نخواهید داشت. ما در این مقاله می‌خواهیم زمان مناسب برای تعویض تجهیزات کوهنوردی را مورد بررسی قرار دهیم تا شما برای عوض کردن و خرید این وسایل دچار مشکل نشوید پس در ادامه همراه ما باشید.

مطالب صفحه

۱- تعویض طناب کوهنوردی

طناب‌های کوهنوردی یکی از مهم‌ترین وسایل کوهنورد به شمار می‌رود چراکه برای بالا رفتن و پایین آمدن از کوه کمک زیادی به کوهنورد می‌کند به همین علت هنگام آسیب دیدن حتما باید عوض شود تا احتمال سقوط کوهنورد کم شود. طناب در هنگام آسیب فیزیکی دچار علائمی مثل ریش‌ریش شدن، بریدگی، خراشیدگی، پوسیدگی در اثر تابش نور خورشید و…می‌شود. اگر شما هم این علائم را مشاهده کردید حتما اقدام به خرید مجدد طناب کوهنوردی نمایید. همچنین اگر مدت‌زمان زیادی از خرید آن گذشته باشد و شما به طور مداوم از آن استفاده کرده‌اید باید حتما آن را تعویض کنید چراکه طناب کوهنوردی هم مانند سایر تجهیزات کوهنوردی عمر مفیدی دارد و در صورت تمام شدن عمر مفید دیگر هیچ کاربردی نخواهد داشت عمر مفید طناب‌ها حداکثر تا ده سال است.

۲- تعویض هارنس کوهنوردی

هارنس که به آن صندلی کوهنوردی هم گفته می‌شود یکی دیگر از تجهیزات مهم کوهنورد به شمار می‌رود. کاربرد هارنس برای صعودها یا فرود در ارتفاعات است. هارنس به گونه‌ای طراحی شده است که با بسته شدن به دور کمر و ایجاد حلقه‌هایی به دور پا باعث ایمنی کوهنورد هنگام صعود یا فرود آمدن از ارتفاعات می‌شود. همچنین در هارنس حلقه‌های وجود دارد که می‌توان تجهیزاتی مثل کارابین را به آن متصل کرد. هارنس را باید بعد از آسیب‌هایی مثل فرسودگی، ساییدگی، پوسیدگی در اثر تابش نور خورشید، آسیب دیدن حلقه‌ها و…تعویض کرد حتی اگر از آن به مدت طولانی استفاده نکرده باشید باز هم بعد از چند سال نیاز به تعویض خواهد داشت. اگر می‌خواهید کوهنوردی ایمن و راحتی داشته باشید حتما به زمان تعویض تجهیزات کوهنوردی مانند هارنس توجه داشته باشید

۳- تعویض کارابین کوهنوردی

کارابین‌ها حلقه‌هایی هستند که برای اتصال هنگام استفاده کردن از طناب از آن استفاده می‌شود. کارابین ها از جنس آلومینیوم بوده و بسیار سبک هستند. بهترین زمان مناسب برای تعویض کارابین کوهنوردی مشاهده علائمی مثل شکاف، ساییدگی استفاده طولانی مدت، عملکرد نامناسب پیچ و…است.

کلاه آفتابی EX2 مدل 901 رنگ طوسی

۴- تعویض کلاه کوهنوردی

کلاه کوهنوردی بر اساس عملکرد در سرما و گرما باید از کوهنورد محافظت کند به همین دلیل هنگامی‌که کاربرد خود را از دست بدهد نیاز به تعویض خواهد داشت کلاه در اثر آسیب‌هایی فیزیکی مثل خراشیدگی، شکاف و سوراخ شدن، ساییدگی، پارگی، سوختگی در اثر تابش نور خورشید و…دیگر هیچ کاربردی ندارد و باید آن را عوض کرد همچنین حداکثر زمان استفاده از کلاه کوهنوردی ده سال است.

۵- بند و تسمه کوهنوردی

بند و تسمه‌ها نیز جزو مواردی هستند که تعویض آن‌ها در زمان مناسب باعث ایمنی کوهنورد می‌شود. در صورتی که علائمی مثل سفت شدن، تغییر رنگ، پاره شدن هنگام سقوط سنگین و…مشاهده کردید، حتما اقدام به تعویض آن‌ها نمایید. همچنین حداکثر زمان استفاده از این وسایل ۵ تا ۱۰ سال است.

۶- تعویض کفش کوهنوردی

کفش یکی دیگر از تجهیزاتی است که نقش مهمی در سلامت پا کوهنورد دارد و اگر آن‌ها را در هنگام خراب شدن تعویض نکنید باعث بروز آسیب‌های جدی به پا و کمر شما می‌شود. کفش کوهنوردی را باید در صورت پاره شدن، ساییدگی، ایجاد ناراحتی هنگام راه رفتن و…تعویض کرد. کفش‌ها هم همانند تجهیزات دیگر عمر مفیدشان حداکثر ۲ تا ۵ سال است. تعویض تجهیزات کوهنوردی آسیب‌دیده یا تاریخ مصرف گذشته به شما کمک می‌کند تا صعود ایمن و موفقی را تجربه کنید.

۷- تعویض چادر کوهنوردی

چادرهای کوهنوردی هم حتی اگر مقاوم و باکیفیت باشند بعد از چند سال استفاده حتما دچار آسیب‌دیدگی می‌شوند علائمی مثل پارگی، خراشیدگی، سوراخ شدن کف و بدنه چادر، شکسته شدن قطعات نگهدارنده مثل میله‌ها و… نشان می‌دهد که زمان مناسب برای تعویض چادر فرا رسیده است. پس در هنگام مشاهده این علائم حتما اقدام به تعویض چادر کوهنوردی نمایید.

سخن آخر

همان‌طور که می‌دانید نگهداری و مراقبت از تجهیزات کوهنوردی باعث افزایش طول عمر و سالم ماندن آن‌ها می‌شود اما تعویض تجهیزات کوهنوردی حتی در صورتی که از آن‌ها استفاده زیادی نکرده باشید باز هم ضروری است. ما در این مقاله سعی کردیم تا مهم‌ترین تجهیزات کوهنوردی که هنگام آسیب دیدن باید تعویض شود را برای شما عزیزان بیان کنیم امیدواریم که خواندن این مقاله برای شما مفید بوده باشد.

سوالات متداول

بهترین زمان برای تعویض تجهیزات کوهنوردی چه زمانی است؟

بستگی به وسایل و تجهیزات شما دارد. داخل مقاله زمان تعویض هر وسیله به صورت خاص بیان شده است.

تجهیزات کوهنوردی فرسوده ما را دچار مشکل میکند؟

تجهیزات کوهنوردی فرسوده باعث خستگی بیشتر در کوهنوردی میشود و همچنین ایمنی شما را در هنگام کوهنوردی کاهش میدهد.

علی صفری
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *