نکاتی برای خرید باتوم کوهنوردی که باید بدانیم؟

نکاتی برای خرید باتوم کوهنوردی که باید بدانیم؟
5/5 - (1 امتیاز)

کوهنوردی ورزشی است که برای یک کوهنورد از لذت و هیجان بالایی برخوردار است اما نداشتن تجهیزات مناسب، با کیفیت و استاندارد می‌تواند باعث آسیب‌دیدگی در کوهنوردی شود. یکی از تجهیزات کوهنوردی ضروری که کوهنوردان باید در هنگام کوهنوردی به همراه داشته باشند باتوم کوهنوردی است. برخی افراد فکر می‌کنند که این وسیله برایشان کاربردی ندارد و نیاز به خرید باتوم کوهنوردی ندارند اما لازم است بدانید باتوم کوهنوردی به عنوان یک راهنما عمل کرده و کاربردهای زیادی دارد به خصوص زمانی که مسیرهای سخت و زمستانی را برای صعود انتخاب کرده باشید برای انتخاب و خرید باتوم‌های کوهنوردی باید عوامل زیادی را در نظر گرفت ما در ادامه باتوم کوهنوردی را بررسی می کنیم و نکاتی که برای خرید یک باتوم کوهنوردی مناسب باید در نظر بگیریم را شرح می‌دهیم. اگر تصمیم به خرید باتوم کوهنوردی با کیفیت و مناسب دارید در ادامه همراه ما باشید.

مطالب صفحه

باتوم کوهنوردی چیست؟

باتوم کوهنوردی وسیله‌ای است که در هنگام کوهنوردی باعث حفظ تعادل کوهنورد و پیمودن آسان مسیرهای سخت و ناهموار می‌شود. باتوم کوهنوردی به دو نوع اصلی دسته‌بندی می‌شود که هرکدام ویژگی‌های خاص و منحصربه‌فرد خود را دارد. باتوم باید بسته به مسیری که می‌خواهید در آنجا کوهنوردی کنید انتخاب شود.

باتوم کوهنوردی پیچی ENERGIA رنگ بندی

انواع باتوم کوهنوردی کدام‌اند؟

باتوم کوهنوردی جفتی یا دوتایی

این باتوم ها به‌صورت جفت در بازار وجود دارند و شما می‌توانید به‌صورت یکی در میان درحرکت کردن از آن استفاده کنید. این نوع باتوم ها برای صعودهای سخت و یا طولانی مدت کاربرد دارد چرا که از افتادن وزن بدن به روی پاها جلوگیری می‌کند. همچنین اگر کوله‌پشتی شما سنگین است بهتر است که از این نوع باتوم استفاده کنید تا صعود راحت‌تری داشته باشید.

باتوم کوهنوردی‌ تکی

این نوع باتوم ها همان‌طور که از نامشان پیداست به‌صورت تکی وجود دارند و کاربردشان بیشتر برای مسیرهایی است که سطحی صاف، هموار و نرم دارند.

مهم‌ترین مزایای استفاده از باتوم کوهنوردی چیست؟

1.فشارهای وارده از سطح زمین را که به پا و کمر وارد می‌شود کاهش می‌دهد.

2. می‌تواند در صعودهای سخت ارتفاع، عمق برف، شن و ماسه را اندازه‌گیری کند.

3. حرکت کردن در مسیرهای سخت برفی، سنگی، صخره‌ای و…را برای کوهنورد آسان می‌سازد.

4. به حفظ تعادل کوهنورد در طول مسیر کمک می‌کند و باعث می‌شود تا کوهنورد در مسیرهای سخت انرژی خود را حفظ کرده و دچار خستگی نشود.

باتوم-آلپاین-استوک-گل برف

نکاتی که برای خرید باتوم کوهنوردی باید بدانیم؟

1. جنس بدنه باتوم

اولین نکته مهمی که برای خرید باتوم کوهنوردی باید در نظر گرفت جنس بدنه آن است. باتوم کوهنوردی باید سبک بوده و از دوام و استحکام بالایی برخوردار باشد تا به‌راحتی دچار شکستگی یا آسیب نشود. جنس بیشتر باتوم ها از آلومینیوم یا کربن است. بسیاری از افراد ترجیح می‌دهند تا جنس آلومینیومی را خریداری کنند زیرا دوام بیشتری نسبت به کربن داشته و قیمت آن نیز مناسب‌تر و پایین‌تر است همچنین جنس کربنی زودتر از جنس آلومینیومی دچار شکستگی می‌شود.

2. قابلیت تنظیم ارتفاع و طول

نکته دیگر در هنگام خرید باتوم کوهنوردی قابلیت تنظیم طول آن است. باتوم ها می‌توانید با توجه به مسیر انتخاب شده تنظیم شوند. این قابلیت باعث می‌شود تا شما در مسیرهای سخت تعادل بیشتری داشته باشید. طول باتوم ها بسته به مسیری که انتخاب می‌کنند از ۵۰ تا ۱۶۰ سانت متفاوت هستند؛ مثلاً در مسیرهای رو به بالا می‌توانید ارتفاع آن‌ها را کاهش دهید و بالعکس می‌توانید در مسیرهای رو به پایین ارتفاع آن را افزایش دهید.

3. قابلیت داشتن دوربین داخلی

برخی از باتوم های کوهنوردی دارای دوربینی هستند که در زیر دسته آن‌ها قرار گرفته است که می‌توان از آن‌ها به عنوان مونوپاد هم استفاده کرد اگر شما هم باتومی با این قابلیت می‌خواهید پس برای خرید باتوم این نکته را نیز در نظر داشته باشید.

4. قابلیت جمع شدن

نکته جالب و کاربردی در هنگام خرید باتوم کوهنوردی قابلیت جمع شدن  باتوم کوهنوردی است. برخی از باتوم های کوهنوردی قابلیت کوچک‌تر شدن و همچنین تا شدن را دارند تا به‌راحتی در کوله جای بگیرند. شما می‌توانید برای استفاده آن را سریع باز کرده و یا هنگامی‌که به آن نیاز ندارید سریع آن را جمع کرده و در کوله خود قرار دهید.

5. قابلیت آنتی شوک یا ضربه‌گیر

منظور از قابلیت آنتی شوک این است که  باتوم ها به‌گونه‌ای طراحی شده‌اند که فشاری که در حین کوهنوردی به پا و کمر فرد وارد می‌شود را کاهش می‌دهند. در قسمت درون دسته باتوم فنری تعبیه‌شده است که وقتی  هرگونه فشاری به کمر یا پا وارد می‌شود از طریق این فنر، فشار به دست وارد. البته برخی متخصصان این قابلیت را قبول ندارند زیرا عقیده دارند که باعث آسیب به مچ دست می‌شود همچنین این قابلیت برای زمین‌های سخت و ناهموار مناسب نیست و تنها کاربردشان در مسیرهای رو به پایین است.

6. بند باتوم

بسیاری از باتوم های کوهنوردی بندهایی مخصوص دارند که این بندها در بالای دسته باتوم کوهنوردی و برای هردو طرف دست طراحی شده‌اند. کاربرد آن‌ها این است که کف دست را می‌توان در دسته باتوم قرار داد تا از تعریق و یا لغزش دست جلوگیری کند همچنین این بندها به شما کمک می‌کنند تا هنگامی‌که می‌خواهید فعالیت دیگری را انجام دهید با خیال راحت دسته باتوم را رها کنید. بند باتوم‌ها از موادی مقاوم با قابلیت کششی ساخته می‌شوند که به‌راحتی می‌توانید آن را در اطراف مچ دستتان شل یا محکم نمایید.

7. قابلیت قفل شدن

توجه داشتن به این نکته به هنگام خرید باتوم کوهنوردی از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است باتوم های کوهنوردی علاوه بر قابلیت تنظیم ارتفاع این قابلیت منحصربه‌فرد را هم دارند که قفل شوند. این قابلیت باعث می‌شود تا از سر خوردن کوهنورد در ارتفاعات جلوگیری شود شما می‌توانید بعد از اینکه طول دسته باتوم را با توجه به قد و نوع مسیر تنظیم کرده‌اید آن را قفل کنید تا محکم شود. باتوم ها دارای چهار نوع مختلف قفل می‌باشند که این قفل‌ها عبارت‌اند از قفل اهرم خارجی، دکمه فشار، قفل چرخشی و قفل ترکیبی که هر کدام بسته به نوع خود با هم متفاوت هستند و قابلیت‌های خاصی دارند.

8. گل باتوم

از دیگر نکات مهمی که در هنگام خرید باتوم کوهنوردی باید به آن توجه کرد گل باتوم است. گل باتوم یک قطعه کوچک است که در انتهای دسته باتوم قرار می‌گیرد این قطعه از فرو رفتن کامل انتهای باتوم به داخل برف، شن،  ماسه و همچنین فرو رفتن به داخل شکاف سنگ‌ها و یخ‌ها جلوگیری می‌کند و باعث حفظ تعادل بیشتر کوهنورد می‌شود. این قطعه‌ها قابلیت جدا شدن و نصب مجدد را نیز دارند.

9. سخمه باتوم

منظور از سخمه باتوم انتهای نوک باتوم کوهنوردی است. سخمه وظیفه دارد تا از لغزش در مسیرهای سخت یخی، صخره‌ای، سنگی و… جلوگیری کند به همین دلیل  در ساخت آن‌ها از موادی سخت مثل کاربید، تنگستن و الماس استفاده می‌شود. این قطعه یک درپوش پلاستیکی دارد که برای مواقعی که به آن نیاز ندارید می‌توانید آن را بپوشانید تا هنگام قرار گرفتن در کوله از کوله شما محافظت کند.

باتوم کوهنوردی آنتی شوک

10. دسته باتوم

این قابلیت برای بسیاری از افراد در هنگام خرید باتوم کوهنوردی حائز اهمیت است چرا که قرار است به مدت طولانی از آن استفاده کنند. دسته باتوم باید مشابه با دست کوهنورد طراحی و ساخته شود تا خستگی و فشاری که به مچ دست وارد می‌شود را کم کند.  دسته‌های باتوم کوهنوردی صاف یا به‌صورت کلاسیک ساخته می‌شوند. جنس دسته باتوم بیشتر پنبه‌ای، فومی یا پلاستیکی است که هر کدام ویژگی‌های خاص خودش را دارد؛ مثلاً جنس پنبه‌ای و فومی برای کسانی که به سرعت دستشان عرق می‌کند مناسب است همچنین جنس پلاستیکی شما را در فصل زمستان از سرما و لرزش محافظت می‌کند.

11. قابلیت تغییر اندازه

 نکته مهم دیگر به هنگام خرید باتوم این است که باتوم ها باید قابلیت تغییر اندازه را داشته باشند  این تغییر اندازه یا به‌صورت پیچشی و یا به‌صورت ضامنی صورت می‌گیرد به عنوان مثال در باتوم های ضامنی شما باید برای تغییر اندازه ضامنی را که کنار باتوم قرار گرفته است را باز کنید و آن را به سمت انتهای باتوم بکشید تا ارتفاع آن کم یا زیاد شود در باتوم های به‌صورت پیچشی شما می‌توانید با پیچش دادن به بدنه و حرکت دادن آن به سمت پایین اندازه آن را کم یا زیاد کنید.

12. قیمت باتوم

یکی دیگر از نکته‌های مهم در هنگام انتخاب و خرید باتوم کوهنوردی توجه داشتن به قیمت است. برخی از باتوم ها از کیفیت مناسبی برخوردار نیستند به همین دلیل ارزان قیمت‌تر از سایر باتوم‌ها هستند  پس در مرحله اول مشخص کنید که می‌خواهید چه مقدار برای خرید باتوم هزینه بپردازید سپس اقدام به خرید باتومی بادوام و باکیفیت کنید.

علی صفری
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *