حساب کاربری

لطفا از حروف a-z,A-Z,0-9 استفاده نمایید - حداقل 5 کاراکتر

حداقل 8 کاراکتر

بررسی و چگونگی تغذیه در کوهستان

تصویر شاخص تغذیه در کوهنوردی

یکی از زیبایی‌های خلقت کو‌ه‌های زیبا و زیادی است که از شمال تا جنوب ایران کشیده شده است. کوهنوردی نیز یکی از ورزش‌هایی می‌باشد که همواره انجام می‌شود. تغذیه در کوهستان نیز یکی از مواردی است که همواره مورد بحث بوده است و به دلیل فشار بالای این ورزش باید تغذیه‌های مناسب مورد استفاده قرار گیرد. در این بحث به چگونگی تغذیه در کوهستان، وعده‌های مورد نیاز و خواص تغذیه‌های مورد استفاده بیشتر توضیح خواهد داد.

تغذیه مناسب کوهستان

نکات مهم تغذیه در کوهستان

تغذیه در کوهستان یکی از مهم‌ترین موارد در کوهنوردی به حساب می‌آید، زیرا انرژی مصرفی در کوهنوردی بسیار بالا می‌رود. به همین دلیل چگونگی و نوع مواد غذایی که ما در هنگام صعود و قبل از صعود مصرف می‌کنیم بسیار مهم بوده و توجه خاصی به‌‌ ‌آن می‌شود. مواد غذایی که کوهنوردان با خود حمل می‌کنند باید علاوه بر اینکه از لحاظ وزنی سبک انتخاب شوند با توجه به شرایط فصلی (مانند تابستان) نیز  نباید غذاهای فاسد شدنی باشند. غذاهای پختنی در کوهستان استفاده کمتری دارند و معمولاً این غذاها یا کنسروی یا به صورت آماده مورد استفاده قرار می‌گیرند. تغذیه در کوهستان باید انرژی لازم را به کوهنوردان اعمال نماید، تا با مشکلاتی از قبیل افت فشار، پایین آمدن قند خون و … نگردند.

وعده‌های غذایی قبل از کوهنوردی

وعده‌های غذایی قبل از صعود نیز مانند تغذیه در کوهستان بسیار مهم می‌باشند. این وعده‌ها تا حد زیادی می‌توانند انرژی لازم را برای بدن قبل از صعود فراهم آورند. از وعده‌های غذایی قبل از صعود می‌توان به شام شب قبل و صبحانه قبل از صعود نیز اشاره نمود. شما می‌توانید شام قبل از روز کوهنوردی را بر پایه‌ی غذاهای دارای کربوهیدرات قرار دهید. سوخت و ساز بدن نیز بیشتر از مواد کربوهیدراتی که در بدن ذخیره شده است استفاده می‌گردد پس با این کار خوراک سوخت ساز بدن خود را فراهم می‌آورید. از دیگر مواد غذایی مورد استفاده در شب قبل مواد پروتئینی می‌باشد. گفتنی است که صبحانه استفاده شده در روز صعود باید دارای کالری بالا و کربوهیدراتی که به راحتی قابل هضم هستند باشد. این مواد غذایی به همراه، خود تغذیه در کوهستان به شما کمک می‌کند که انرژی لازم برای کوهنوردی را داشته باشید.

میان وعده در تغذیه در کوهستان

یکی دیگر از موارد مهم برای تأمین انرژی کوهنوردی میان وعده تغذیه در کوهستان است. در هنگام کوهنوردی به دلیل بالا بودن سوخت ساز بدن خوب است که از کربوهیدرات‌هایی که به راحت هضم می‌شوند مورد استفاده قرار گیرد. تغذیه در کوهستان امری بسیار مهم است و یکی از ویژگی‌های آن کم حجم بودن این مواد غذایی است. میان وعده تغذیه‌ در کوهستان می‌تواند ازخوراکی‌های چون عسل، موز، کشمش، کره بادام زمینی و … همچنین انواع نوشیدنی‌ها که در ادامه توضیح داده خواهد شد استفاده باشد.

تغذیه کوهنورد

نوشیدنی‌های مورد استفاده برای تغذیه در کوهستان

تغذیه در کوهستان شامل نوشیدنی‌های و آب مورد نیاز بدن نیز می‌گردد. کمبود آب در بدن موجب اختلال در مکانیسم بدنی می‌گردد. کمبود آب در بدن موجب می‌گردد تمرکز کافی را نداشته باشید، و از آنجا که کوهنوردی یکی از ورزش‌های تمرکزی نیز محسوب می‌گردد؛ کمبود آب موجب مشکلاتی در هنگام صعود خواهد شد. نقش آب در کوهنوری بسیار مهم است. نوشیدنی‌ها و همچنین آب را باید مداوماً در کوه مصرف نمایید و نباید منتظر تشنگی باشید. همچنین توصیه می‌شود در آب مصرفی کمی قند و نمک نیز استفاده کنید. همچنین توصیه می‌شود از آب‌های موجود در کوهستان که به صورت طبیعی وجود دارند کمتر مورد استفاده قرار گیرند و چنانچه استفاده نمودید بعد از برگشت به خانه کمی آب جوش به همراه یک قاشق سرکه مورد استفاده قرار دهید.

کوهنوردی سبک

وعده‌های تغذیه در کوهستان

چنانچه برنامه کوهنوردی شما چند روزه باشد وعده‌هایی مانند صبحانه، ناهار و شام در وعده‌های تغذیه در کوهستان شما جای می‌گیرند.

مواد استفاده شده در وعده‌های غذایی تغذیه در کوهستان مانند صبحانه ناهار و شام می‌تواند به صورت زیر باشند:

صبحانه: در این وعده می‌توانید از موادی چون بیسکویت‌ها، خرما، عسل، کره (کره بادام زمینی)، تخم مرغ و … استفاده نمایید.

ناهار: از غذاهای مانند کنسرو‌های لوبیا، ماهی، کالباس و یا سیب زمینی آب پز شده و همچنین از مرغ پخته شده و موادی که دارای کربوهیدرات و پروتئین‌ها می‌باشند مورد استفاده قرار گیرند.

شام: در این وعده غذایی می‌توانید از غذاهای سبک مانند پوره سیب زمینی، خامه، سوپ‌ و … استفاده نمایید.

آب کوهنورد

نتیجه گیری از تغذیه در کوهستان

با توجه به مطالب گفته شده و تحقیقات صورت گرفته در خصوص تغذیه در کوهستان به این مطالب باید توجه شایانی نمود:

۱- آب مورد نیاز بدن همواره تأمین گردد.

۲- نقش کربوهیدرات در وعده غذایی کوهستان مهم می‌باشد و باید به کرات از آن استفاده نمود زیرا سوخت بدن ما از کربوهیدرات در هنگام کوهنوردی می‌باشد.

۳- قند خون بدن باید همواره با استفاده از مواد قندی تأمین گردند.

۴- استفاده از نمک همواره باید مورد استفاده قرار گیرد. نمک کمک شایانی به از بین رفتن خستگی‌های ناشی از کوهنوردی می‌نماید.

۵- با توجه به مشکلات تنفسی احتمالی ناشی از صعود استفاده از مواد ترش مانند توصیه می‌گردد.

در پایان توصیه میکنیم برای خرید لوازم بهتر در جهت حفظ ایمنی خود به فروشگاه ما نیز سر بزنید

mohammadhthr
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ارتباط با ما
اصفهان، خیابان عبدالرزاق، جنب بانک سپه، طبقه فوقانی، فروشگاه زاگرس اسپرت
03134719262-3
Telegram Instagram
مقایسه محصول
مقایسه محصول
مقایسه محصول
مقایسه محصول
X