آشنایی با انواع کوله پشتی کوهنوردی

آشنایی با انواع کوله پشتی کوهنوردی
5/5 - (1 امتیاز)

یکی از وسایل بسیار کاربردی و ضروری برای سفرهای کوهنوردی کوله پشتی کوهنوردی است که هر فردی برای سفرهای کوهنوردی و طبیعت‌گردی به آن نیاز پیدا خواهد کرد. کوله پشتی باید بتواند وسایلی مثل زیرانداز، لوازم جانبی، پوشاک و … که کوهنورد در سفر به آن نیاز دارد را در خود جای دهد. کوله پشتی‌های کوهنوردی بر اساس ظرفیت و نوع فعالیت به انواع مختلفی دسته‌بندی می‌شوند؛ بنابراین قبل از خرید کوله باید مشخص کنید که برای چه نوع فعالیتی می‌خواهید از آن استفاده کنید. قیمت انواع کوله پشتی کوهنوردی با توجه به امکاناتی که دارد با هم متفاوت است، هرچه قیمت آن بالاتر باشد قطعا از قابلیت‌های بیشتر و امکانات متعددی برخوردار است. در این مقاله شما را با انواع کوله پشتی کوهنوردی آشنا می‌کنیم تا در هنگام خرید کمتر دچار سردرگمی شوید.

مطالب صفحه

انواع کوله پشتی کوهنوردی بر اساس ظرفیت

 • کوله پشتی کوهنوردی یک روزه با ظرفیت بین ۲۰ تا ۳۰ لیتری

 این نوع کوله پشتی برای سفرهای یک شبه و کوتاه‌مدت مناسب هستند و بیشتر افرادی که می‌خواهند در جاده‌ها یا مسیرهای راحت کوهنوردی کنند و نیاز به تجهیزات زیادی ندارند مناسب است. این کوله پشتی برای افرادی که در زمینه کوهنوردی تازه‌کار هستند نیز بهترین گزینه است.

 • کوله پشتی کوهنوردی سه روزه با ظرفیت بین ۳۵ تا ۵۰ لیتری

این‌گونه کوله پشتی‌ها برای سفرهای سه روزه تا پنج‌روزه گزینه خوبی محسوب می‌شوند و شما می‌توانید به‌راحتی وسایل و تجهیزات چندروزه مورد نیاز خود را در آن قرار دهید.

 • کوله پشتی کوهنوردی کوتاه‌مدت با ظرفیت بین ۵۰ تا ۷۰ لیتری

یکی از محبوب‌ترین و پرطرفدارترین انواع کوله پشتی کوهنوردی به شمار می‌روند. این کوله پشتی‌ها برای کوهنوردی‌های چندروزه بسیار مناسب‌اند چراکه باید به اندازه کافی وسایل مورد نیاز مثل غذا، امکانات جانبی و غیره را به همراه داشته باشید. این کوله‌ها می‌توانید تمام تجهیزاتی که در طول سفر کوهنوردی نیاز دارید را به‌راحتی در خود جای دهند.

 • کوله پشتی کوهنوردی بلندمدت با ظرفیت بین ۸۰ تا ۱۱۰ لیتری

این نوع از کوله پشتی کوهنوردی برای زمانی که می‌خواهید کوهنوردی طولانی‌مدت یا حتی زمستانی داشته باشید انتخاب بسیار مناسبی است. شما می‌توانید با توجه به شرایط و نوع سفر وسایل و امکانات بیشتری را با خود ببرید و از فضاهای مختلف و امکانات متنوع آن استفاده کنید.

انواع کوله پشتی کوهنوردی

انواع کوله پشتی کوهنوردی بر اساس نوع فعالیت

 • کوله پشتی کوهنوردی

این‌گونه کوله پشتی‌ها همان‌طور که از نامشان پیداست برای کوهنوردی‌های طولانی‌مدت بسیار مناسب‌اند این کوله یک فضای بزرگ برای قرار دادن وسایل و تجهیزات دارد. از ویژگی‌های خوب این کوله قابلیت تهویه هوا است که در حین فعالیت رطوبت را به خود جذب می‌کند و باعث می‌شود تا بدن کوهنورد در این شرایط خشک بماند. همچنین بندهای قابل تنظیم در قسمت شانه‌ها تعبیه‌شده تا فشار و سنگینی به کوهنورد وارد نشود.

 • کوله پشتی صخره‌نوردی

این نوع کوله پشتی برای کوهنوردی در مکان‌های صخره‌ای طراحی شده است تا فرد بتواند به‌راحتی از میان صخره‌ها و شکاف‌های موجود در آن عبور کند.

 • کوله پشتی طبیعت‌گردی

این نوع کوله پشتی کوهنوردی در اندازه‌ها و طرح‌های متنوع طراحی شده است و برای طبیعت‌گردی گزینه خوبی به شمار می‌رود چراکه از استحکام و دوام خوبی برخوردار هستند. از ویژگی‌های خاص این کوله‌ها داشتن زیپ و جیب‌های زیاد، قابلیت تهویه و پوشش مناسب است.

 • کوله پشتی مخصوص کوهنوردی و ورزش‌های زمستانی

یکی دیگر از انواع کوله پشتی کوهنوردی کوله‌های مخصوص ورزش و کوهنوردی زمستانی است. ساختار این کوله‌ها تقریبا شبیه به ساختار کوله‌های کوهنوردی است. بندهای شانه‌ای و کمربندهایی قابل تنظیم نیز روی آن قرار گرفته که کوهنورد می‌تواند متناسب با بدن خود آن‌ها را تنظیم کند از ویژگی‌های جذاب این کوله این است که فضایی مخصوص برای حمل تجهیزاتی مثل باتوم، چوب اسکی و… دارد.

 • کوله پشتی مخصوص پیاده‌روی

اگر بخواهید که یک پیاده‌روی خوبی تجربه کنید باید تجهیزات متناسب با برنامه روزانه را نیز به همراه داشته باشید. استفاده از کوله‌های پیاده‌روی گزینه خوبی است چراکه راحت و کاملا جادار است. همچنین از ویژگی‌های منحصربه‌فرد این کوله‌ها تهویه مناسب، بندهای شانه‌ای قابل تنظیم، جیب‌های زیاد و… است.

 • کوله پشتی کوهنوردی مخزن دار

این نوع کوله پشتی به‌گونه‌ای طراحی شده است که مخزنی مخصوص برای نگهداری آب دارد کوهنورد هر وقت که احساس تشنگی کند می‌تواند با استفاده از نی متصل شده به مخزن آب بنوشد. از ویژگی‌های جذاب این نوع کوله می‌توان به‌راحتی، وزن بسیار سبک، تهویه مناسب و قابلیت تنفسی بودن آن اشاره کرد.

کوله-پشتی-کوهنوردی-و-طبیعتگردی-کایلاس-Kailas-Ridge-38+5-L

نکاتی برای انتخاب انواع کوله پشتی کوهنوردی

 • جنس

اولین و مهم‌ترین نکته که برای انتخاب کوله پشتی کوهنوردی باید به آن توجه کرد جنس کوله پشتی است. کوله پشتی‌های کوهنوردی از جنس‌های متنوعی مثل چرم، پلاستیک، پارچه‌ای، نایلونی، پلی‌استر، کتانی و… تولید و ساخته می‌شوند. شما می‌توانید بر اساس سلیقه خود هر جنسی که می‌خواهید را انتخاب کنید. این نکته را در نظر داشته باشید که برای کوهنوردی در هوای بارانی کوله ضدآب انتخاب کنید.

 • اندازه

دومین نکته در انتخاب انواع کوله پشتی کوهنوردی اندازه آن است سعی کنید. کوله را متناسب با وزن خود انتخاب کنید تا به کمر و ستون فقرات شما آسیبی نرساند. اندازه کوله باید متناسب با قد شما باشد مثلا اگر کوله برای شما کوتاه باشد باعث فشار بر روی کمر می‌شود و حرکت در مسیر را برای شما سخت می‌سازد.

 • وزن

سومین نکته در هنگام خرید و انتخاب کوله پشتی که باید در نظر داشت وزن کوله پشتی است. کوله‌های کوهنوردی متناسب با امکاناتی که دارند از وزن خوبی هم برخوردارند. سنگین بودن کوله‌ها دلیل بر داشتن امکانات زیاد نیست برخی کوله‌ها بسیار سبک و قابل‌حمل هستند و درعین‌حال از امکانات متعددی نیز برخوردار هستند.

 • ظرفیت

همان‌طور که گفتیم کوله پشتی‌های کوهنوردی بر اساس ظرفیت و حجم انواع مختلفی دارند شما می‌توانید بر اساس سفر کوله متناسب را خریداری کنید.

 • نحوه بسته شدن کوله

نکته دیگر به هنگام خرید کوله پشتی نحوه بسته شدن آن است برخی از کوله‌ها به صورت رولی و برخی از طریق بندها جمع شده و بسته می‌شوند. نوع دیگر آن با استفاده از زیپی که در قسمت بالای کوله قرار گرفته بسته می‌شود. نوع زیپی آن به دلیل امنیت بالا محبوبیت بسیاری دارد.

 • اسکلت کوله

کوله‌ها از نظر اسکلت‌بندی به دو دسته دارای اسکلت و فاقد اسکلت طبقه‌بندی می‌شوند که هرکدام برای صعودهای مختلف مناسب هستند؛ مثلا برای کوهنوردی‌های سنگین از نوع اسکلتی و برای طبیعت‌گردی از نوع بدون اسکلت آن استفاده می‌شود که انعطاف‌پذیر بوده و قیمت نسبتا پایینی دارند.

 • دسترسی راحت به تجهیزات کوله

دیگر نکته مهم در هنگام خرید کوله دسترسی به تجهیزات است شما باید به‌راحتی به تمام امکانات و محتویات درون کوله دسترسی داشته باشید بدون اینکه وسایلتان به هم بریزد.

کوله پشتی Deuter مدل Aircontact 65+10 سبز

 • خاصیت ضد آب بودن

از ویژگی‌های مهم یک کوله پشتی ضد آب بودن آن است. کوله پشتی باید در فصل‌هایی مثل زمستان در برابر باران مقاوم باشد تا به وسایل و تجهیزات داخل کوله آسیبی وارد نشود پس در هنگام خرید از این مورد غافل نشوید.

 • داشتن کمربند و بندهای مخصوص قفسه‌ سینه

یکی دیگر از فاکتورهای مهم برای انتخاب کوله پشتی کمربند است. داشتن کمربند مناسب باعث می‌شود تا وزن کوله از روی شانه‌ها برداشته شود و کوهنورد احساس خستگی نکند. همچنین بندهایی که روی قفسه سینه تعبیه‌شده است باعث می‌شود تا حمل کوله آسان و راحت‌تر باشد.

 • قابلیت تهویه و تنفس

کوله پشتی باید از قابلیت تهویه برخوردار باشد تا از تعرق بدن کوهنورد در مقابل گرما جلوگیری کند و بدن کوهنورد همواره خنک و خشک بماند.

 • جنسیت

کوله پشتی‌های کوهنوردی بسته به جنسیت افراد با هم متفاوت است. ازآنجایی‌که خانم‌ها جثه کوچک و استخوان‌بندی ظریف‌تری نسبت به مردان دارند پس توان حمل کوله پشتی با حجم بالا را ندارند. به همین دلیل کوله پشتی‌هایی مخصوص بانوان طراحی شده است که طول نیم‌تنه آن‌ها کمتر است و هم‌چنین بندهای شانه به هم نزدیک‌تر هستند تا مانع فشار بر روی ستون فقرات و قفسه سینه شوند. دور کمر این نوع کوله پشتی‌ها به صورت مخروطی شکل طراحی شده است.

 • نوع فعالیت

یکی دیگر از نکات مهم در خرید انواع کوله پشتی کوهنوردی نوع فعالیتی است که می‌خواهید انجام دهید؛ مثلا اگر قصد کوهنوردی در زمستان را دارید باید از کوله‌های مخصوص زمستانی با امکان ضد آب بودن استفاده کنید.

 • راحتی کوله

دیگر نکته‌ای که برای انتخاب کوله پشتی کوهنوردی باید به آن دقت و توجه زیادی داشت راحت بودن کوله است. کوله پشتی کوهنوردی باید به صورت معتدل روی بدن قرار بگیرد تا بدن دچار آسیب‌دیدگی نشود و حمل آن راحت باشد.

سخن آخر

با توجه به اینکه انواع کوله پشتی کوهنوردی امکانات جانبی و متعددی مثل جیب‌ها، بندها داشتن مخزن ذخیره آب، ضد آب و مقاوم بودن و …را دارد پس همه این عوامل در قیمت نهایی کوله پشتی تأثیر بسزایی خواهند داشت شما می‌توانید متناسب با بودجه و امکاناتی که می‌خواهید اقدام به خرید کوله پشتی کوهنوردی کنید.

علی صفری
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *