راهنمای خرید باتوم کوهنوردی

راهنمای خرید باتوم کوهنوردی
4/5 - (4 امتیاز)

در این راهنمای خرید باتوم کوهنوردی به شما خواهیم گفت هنگام خرید این وسیله پرکاربرد و مهم باید به چه نکاتی دقت کنید تا بتوانید بهترین عصایی را انتخاب کنید که هم کوهنوردی را برای شما شیرین کند و هم فشار این ورزش هیجان انگیز را برایتان کاهش دهد. با ما همراه باشید.

مطالب صفحه

باتوم کوهنوردی چیست؟

باتوم کوهنوردی که به آن عصای کوهنوردی هم گفته می‌شود از وسایل بسیار مهم در فعالیت‌هایی همچون کوهنوردی، طبیعت‌گردی و اسکی است. در این مقاله قرار است بر روی باتوم کوهنوردی متمرکز شویم و با بررسی ویژگی‌های آن راهنمایی کامل برای خرید بهتر شما باشیم.

کاربردهای باتوم کوهنوردی

باتوم‌های کوهنوردی با فعال‌کردن ماهیچه‌های بالاتنه باعث می‌شوند فشار کمتری بر زانو و کمر وارد شود و انرژی بیشتری ذخیره کنید. باتوم به شما کمک می‌کند که تعادل بدنتان را بهتر حفظ کنید، خصوصاً وقتی که کوله‌پشتی سنگینی بر دوش دارید  یا می‌خواهید از سطوح برف‌ویخ لغزنده و رودخانه‌ها عبور کنید. باتوم کوهنوردی کاربردهای جانبی دیگری نیز دارند، مانند استفاده به‌عنوان پایه چادر مسافرتی و وسیله دفاع در برابر حمله حیوانات وحشی.

کاربرد‌های باتوم کوهنوردی
کاربرد‌های باتوم کوهنوردی

تفاوت باتوم کوهنوردی و باتوم اسکی

  • باتوم‌های اسکی طول ثابتی دارند و به اسکی‌بازان کمک می‌کنند تعادل خود را در برف بهتر حفظ کنند. ولی باتوم‌های کوهنوردی عمدتاً طول قابل تنظیمی دارند و برای فضاهای باز و پیمایش‌ها مناسب‌اند.
  • باتوم‌های کوهنوردی از مواد مختلفی مانند آلومینیوم و کامپوزیت ساخته می‌شوند ولی باتوم‌های اسکی بیشتر از جنس آلومینیوم‌اند.
  • باتوم‌های کوهنوردی ساختارهای متنوع و پیچیده‌ای دارند، مثلاً باتوم‌های جدید حتی قابلیت شوک پذیری و ضربه‌گیری دارند اما باتوم‌های اسکی ساختاری ساده و یکدست دارند.
  • باتوجه‌به طراحی منحصربه‌فرد باتوم‌های کوهنوردی و کاربردهای گوناگون آنها، توصیه می‌شود هرگز از باتوم‌های اسکی به‌جای باتوم‌های کوهنوردی استفاده نکنید.
تفاوت باتوم کوهنوردی و اسکی
تفاوت باتوم کوهنوردی و اسکی

ویژگی‌های باتوم کوهنوردی

یکی از مهم‌ترین بخش‌های این راهنمای خرید باتوم کوهنوردی این است که بدانید یک عصای کوهنوردی چه ویژگی‌هایی دارد و سپس متناسب با شرایط خود و هدفتان از کوهنوردی بهترین نمونه را انتخاب کنید. این ویژگی‌ها عبارت‌اند از:

1.جنس ساخت:

جنس باتوم‌های کوهنوردی معمولاً از آلومینیوم یا کامپوزیت است. آلومینیوم دوام بالاتری دارد، ارزان‌تر بوده و اگر آسیب دید یا خم شد راحت‌تر تعمیر می‌شود. در مقابل باتوم‌های کوهنوردی کامپوزیتی  چون از فیبر کربن تشکیل شده‌اند بسیار سبک‌اند ولی اگر آسیب ببینند به‌راحتی می‌شکنند و گران‌تر هستند.

2.دسته و بند حمایت:

دسته باتوم‌های کوهنوردی از چهار ماده لاستیک، فوم، پلاستیک و چوب پنبه ساخته می‌شود. چوب پنبه بهترین اما گران‌ترین گزینه است زیرا به‌مرورزمان فرم دست شما را به خود می‌گیرد. از طرف دیگر فوم رطوبت را کنترل می‌کند، چسبندگی خوبی دارد و در هوای سرد عایق بهتری است. پلاستیک و لاستیک ارزان‌ترین گزینه‌ها هستند ولی به‌مرورزمان و به‌خاطر جذب عرق دست نرم می‌شوند و حالت خود را از دست می‌دهند.

بندهای حمایت باتوم با متصل شدن به مچ دست‌ها خستگی را کم می‌کنند و باعث می‌شوند وزن راحت‌تر به بالاتنه منتقل شود. برای پیمایش بهتر، بندهایی را انتخاب کنید که نرم و به‌راحتی قابل تنظیم باشند. دقت داشته باشید که نحوه صحیح استفاده از این بندها بسیار مهم است و شما باید از زیربند دست خود را وارد کنید، بپیچانید و بعد دسته‌ها را بگیرید.

3.قفل و طول باتوم:

اکثر باتوم‌ها سه بخش جدا دارند که با قفل به هم متصل می‌شوند. سه نوع مکانیسم قفل در باتوم‌های کوهنوردی داریم: اهرمی، فشاری و پیچشی. قفل‌های فشاری عمدتاً مربوط به باتوم‌هایی هستند که طول ثابتی دارند.

طول باتوم‌ها ممکن است قابل تنظیم یا ثابت باشد. اندازه بیشتر باتوم‌های کوهنوردی قابل تنظیم است و شما باید جوری آن‌ها را تنظیم کنید که هنگام استفاده، آرنج‌هایتان زاویه 90 درجه به خود بگیرند. بسته به زمین و مسیری که قرار است پیمایش کنید (مثلاً سراشیبی‌ها) ممکن است نیاز شود طول‌ را کوتاه یا بلندتر کنید. اگر قصد دارید باتوم‌هایی با طول ثابت بخرید حتماً آن‌ها را بر اساس قد خود بسنجید.

4. دیگر اجزا:

سخمه: نوک‌تیز باتوم کوهنوردی است که از الماس یا فولاد ضدزنگ ساخته می‌شود و با فرورفتن در برف یا زمین از لغزش جلوگیری می‌کند. دقت کنید که سخمه بسیار تیز و خطرناک است و اگر استفاده نمی‌شود باید آن را با محافظش حمل کنید.

گل برف: اگر قصد پیمایش‌های زمستانه دارید نصب کردن گل برف به انتهای باتوم‌های کوهنوردی شما باعث می‌شود تعادل بیشتری روی سطوح لغزنده و خطرناک داشته باشید.

گل عصا: گل عصا که به آن گل یخ هم می‌گویند باعث می‌شود باتوم‌های کوهنوردی شما در درزها و شکاف‌های سنگ و صخره‌ها فرو نروند و عمر و دوام بالاتری داشته باشند.

گل باتوم: از جنس پلاستیک ساخته شده و برای پیمایش در شن یا جنگل بسیار مناسب است.

اجزای باتوم کوهنوردی
اجزای باتوم کوهنوردی

انواع باتوم کوهنوردی

به مرور زمان و با توجه به ساختار بدن کوهنوردان و نیاز‌های آن‌ها انواع مختلفی از باتوم‌های کوهنوردی ساخته و روانه بازار شدند. در ادامه نکات خرید باتوم کوهنوردی به توضیح این انواع می‌پردازیم:

 باتوم‌های سه قسمتی:

این مدل از باتوم‌ها محکم‌ترین میله‌ها را دارند، طولشان قابل تنظیم است و باتوجه‌به قیمت مقرون‌به‌صرفه بسیار پرطرف‌دارند. مهم‌ترین نقطه‌ضعفشان این است که قابلیت جمع‌شدن ندارند و فضای زیادی را اشغال می‌کنند. خرید باتوم کوهنوردی سه قسمتی را به افرادی که زیاد به سراغ ماجراجویی می‌روند و فضا برایشان اهمیت دارد، توصیه نمی‌کنیم چون کوهنوردان حرفه‌ای می‌دانند حمل و نقل تجهیزات همیشه یک چالش مهم است.

باتوم‌های تاشو:

 این مدل سبک‌ترین نوع باتوم کوهنوردی است و جای بسیار کمی اشغال می‌کند. بااین‌وجود به‌اندازه باتوم‌های سه قسمتی بادوام نیست و طول ثابت و غیر قابل تنظیمی دارد. پس اگر می‌خواهید سبک‌تر کوهنوردی کنید خرید باتوم‌ کوهنوردی از مدل تاشو را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

باتوم‌های ترکیبی:

 این باتوم‌ها در واقع همان باتوم‌های تاشو هستند با این تفاوت که قابلیت تنظیم طول دارند. این ویژگی آن‌ها  را به باتوم‌های همه‌کاره تبدیل می‌کند. بدیهی است که این نوع باطوم اندکی سنگین‌تر از باتوم‌های تاشو است.

 باتوم‌های طول ثابت:

 طراحی طول ثابت این باتوم‌ها باعث افزایش دوام و کاهش وزن می‌شود. این نوع از باتوم بهترین گزینه برای دوی کوهستان (اسکای رانینگ) و صعودهای سرعتی است.

در خرید باتوم کوهنوردی به چه نکاتی دقت کنیم؟

  • باتوم‌ها بعد از کوله‌پشتی مهم‌ترین ابزار کوهنوردی‌اند، پس باتومی بخرید که بادوام و ماندگار باشد.
  • باتوم‌های سبکی انتخاب کنید تا راحت‌تر حمل شوند و برای شما عارضه ایجاد نکنند.
  • اگر قصد خرید باتوم با طول ثابت دارید، حتماً آن را باتوجه‌به قد خود انتخاب کنید.
  • اگر می‌خواهید باتوم‌ها جای کمتری اشغال کنند نوع تاشوی آن‌ها را تهیه کنید.
  • دقت کنید که برای صعودهای سنگین (خصوصاً زمستانه) باتوم‌هایی که قفل خارجی دارند مناسب‌اند چون می‌توانید با استفاده از دستکش هم آن‌ها را باز و بسته کنید.
  • نوع و امکانات باتوم را باتوجه‌به برنامه‌ و نیازهای خود انتخاب کنید.

باتوم کوهنوردی مناسب را از کجا بخریم؟

فروشگاه زاگرس اسپرت با بیش از سی‌سال سابقه فروش تجهیزات کوهنوردی، سنگ‌نوردی و طبیعت‌گردی بهترین جا برای خرید شماست. ما در زاگرس اسپرت با ارائه مشاوره رایگان به شما کمک می‌کنیم که بهترین تصمیم را بگیرید و در این بحران سخت اقتصادی خرید هوشمندانه‌ای داشته باشید. همچنین زاگرس اسپرت به جز فروش باکیفیت‌ترین برندهای جهان، تولیدکننده کالاهای باکیفیت ایرانی نیز هست.

پس می‌توانید از خرید باقیمت‌های مقرون‌به‌صرفه لذت ببرید و درعین‌حال از هم‌وطنان خود حمایت کنید. زاگرس اسپرت با محیا کردن تنوعی بی‌نظیر از اجناس، همیشه سعی داشته تمامی سلایق را خشنود کند. با خرید تجهیزات کوهنوردی از زاگرس اسپرت، خیالتان بابت اصالت کالا و تحویل به‌موقع راحت است. پس همین حالا می‌توانید به صفحه خرید باتوم کوهنوردی در زاگرس مراجعه کرده و همدم خود در روزهای پرتلاش فعالیت حرفه‌ای را انتخاب کنید.

جمع‌بندی خرید باتوم کوهنوردی

در ورزش‌هایی که در طبیعت و فضای باز انجام می‌شوند، سلامت و جان ورزشکار به کیفیت و دوام ابزارهایش بستگی دارد. بادقت در خرید باتوم‌های کوهنوردی مناسب، می‌توانید با امنیت کامل روی فعالیت ورزشی خود تمرکز کنید و عوارض احتمالی را کاهش دهید. تحقیقات متعددی تا کنون ثابت کرده‌اند که استفاده از باتوم‌های کوهنوردی فشار وارد بر کمر و زانوها را کاهش می‌دهند و باعث افزایش طول و کیفیت عمر ورزشکاران می‌شوند. تجربیات خرید خود از باتوم‌های کوهنوردی را با ما به اشتراک بگذارید و این مقاله را برای عاشقان کوه و طبیعت بفرستید.

فاطمه محمدی
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *