راهنمای کامل برای خرید شلوار کوهنوردی مناسب

راهنمای کامل برای خرید شلوار کوهنوردی مناسب
5/5 - (2 امتیاز)

برای رفتن به کوهنوردی به تجهیزات ضروری زیادی نیاز دارید و یکی از این تجهیزات که باید در انتخاب آن دقت زیادی به خرج دهید شلوار کوهنوردی است. شلوار مخصوص کوهنوردی از اساسی‌ترین پوشاک مورد استفاده در کوهنوردی است و نقش مهمی در حفظ دمای بدن و میزان راحتی کوهنورد دارد. شلوارهای کوهنوردی باید تنفسی باشند و همچنین راحتی کامل را برای کوهنورد در مدت زمان فعالیت فراهم کنند. انتخاب یک شلوار مناسب باعث می‌شود تا کوهنوردی بهتری را تجربه کنید و از آن لذت ببرید. ما در ادامه این محتوا راهنمای کامل برای خرید شلوار کوهنوردی را قرار داده‌ایم تا با توجه به آن بتوانید انتخاب هوشمندانه‌تر و مناسب نیاز خود داشته باشید.

مطالب صفحه

 انواع شلوار کوهنوردی

1. شلوار کوهنوردی استاندارد

این شلوار مچ پا را به صورت کامل پوشش می‌دهد و از پاها در برابر هرگونه سرمازدگی یا تابش اشعه آفتاب محافظت می‌کند. همچنین فرد را در برابر عواملی مثل نیش حشرات، خراش و ساییدگی، رطوبت زیاد و…در امان نگه می‌دارد. این شلوارها بسیار خنک و سبک هستند و برای روزهای تابستانی تهویه هوا دارند تا کوهنورد دچار گرمازدگی نشود و در آب‌وهوای بارانی و سرد نیز از او در مقابل سرما محافظت می‌کند.

2. شلوار کوهنوردی قابل تبدیل

این نوع شلوار به‌گونه‌ای طراحی شده است که در شرایط آب‌وهوایی گرم، خیس شدن یا کثیف شدن می‌توانید قسمت پایینی آن را به راحتی جدا کنید. این شلوار در قسمت پایین یا بالای زانو یک زیپ دارد تا این زیپ‌ها را باز کرده و از آن به عنوان شلوارک استفاده کنید. بسیاری از کوهنوردان برای خرید شلوار کوهنوردی این شلوار را ترجیح می‌دهند زیرا کاربری بیشتری دارد.

3. شلوار کوهنوردی جمع شونده

در قسمت دمپای این شلوار کش‌ها یا دکمه‌هایی طراحی شده است که می‌توانید هر موقع که نیاز داشتید آن را به سمت بالا برگردانید. مزیت این نوع شلوار نسبت به شلوارهای دیگر این است که هم می‌توانید از آن به عنوان شلوار بلند و هم کوتاه استفاده کنید، بنابراین با انتخاب این شلوار در روزهای گرم برای خنک ماندن مشکلی نخواهید داشت. بهتر است بدانید قسمت تا شده این نوع شلوار در حین فعالیت سرجای خود باقی می‌ماند و تکان نمی‌خورد. 

خرید شلوار کوهنوردی

۷ ویژگی‌ شلوار کوهنوردی مناسب

1. سبک بودن

شلوارهای کوهنوردی به دلیل ساخته شدن از جنس‌های نایلونی بسیار سبک و راحت هستند و معمولا وزن بسیار کمی دارند.

2. قابلیت خشک شدن سریع

 شلوار مخصوص کوهنوردی به دلیل ساختار نایلونی به سرعت خشک می‌شود و رطوبت را به خود جذب نمی‌کند، حتی هنگام پوشیدن برخلاف شلوار جین و یا سایر پارچه‌های نخی آب را نگه نمی‌دارد و جذب نمی‌کند.

3. قابلیت کشسانی و انعطاف‌پذیری

یک شلوار کوهنوردی مناسب باید قابلیت انعطاف‌پذیری خوبی داشته باشد تا راحتی و آزادی عمل از کوهنورد را در حین فعالیت نگیرد همچنین در قسمت کمر حالت کشی داشته باشد تا شل نشود.

4. قابلیت بی‌صدا بودن

یک شلوار کوهنوردی باید نرم و بی‌صدا باشد. استفاده از شلوارهایی با پارچه‌های با کیفیت باعث می‌شود تا در حین انجام فعالیت هیچ گونه صدایی نداشته باشند و شما را آزار ندهند.

5. محافظت از پا

شلوارهای کوهنوردی به گونه طراحی شده‌اند که خنک هستند و از پا در مقابل خار و خاشاک و نیش حشرات و…به خوبی محافظت می‌کند.

6. جیب و زیپ

جیب و زیپ در شلوار کوهنوردی از اهمیت زیادی برخوردار است، چرا که برای ذخیره نقشه‌ها، تلفن و سایر وسایل شخصی کوچک بسیار مناسب هستند. شلوار باید به اندازه جیب داشته باشد تا از سنگین کردن آن جلوگیری شود. همچنین زیپ‌ها باید مستحکم و مداوم باشند تا به سرعت خراب نشوند.

7. قابلیت ضد آب و تنفسی بودن

برخی از شلوارهای کوهنوردی ضد آب و تنفسی هستند و در برابر عواملی مثل باران و برف و…از فرد محافظت می‌کنند. برای کوهنوردانی که در هوای مرطوب وقت زیادی را می‌گذرانند شلوار کوهنوردی ضد آب لازم و ضروری است.

معیارهای لازم برای انتخاب و خرید شلوار کوهنوردی مناسب

 اندازه مناسب

 یکی از عواملی که در هنگام انتخاب شلوار کوهنوردی باید به آن توجه کرد اندازه شلوار است. بهتر است شلواری را انتخاب کنید که زیاد گشاد و یا خیلی تنگ نباشد. اگر شلوار گشاد باشد باعث سنگینی بیشتر شده از طرفی در مسیرهای سخت به صخره‌ها گیر کرده و پاره می‌شود و برعکس شلوارهای تنگ باعث گرفتگی پا و محدود کردن و آزادی عمل شما می‌شود.

شرایط آب و هوایی

شلوارهای کوهنوردی متناسب با هر آب‌وهوایی طراحی شده‌اند. مثلا در هوای گرم به عنوان عایق شما را سرد نگه داشته و در سرما از شما محافظت می‌کنند. شما میتوانید آن را متناسب با سفر برای خود تهیه کنید.

جنس شلوار

جنس یکی از معیارهایی است که برای انتخاب یک شلوار کوهنوردی مناسب حتما باید در آن دقت زیادی به خرج دهید. شلوارها عموما از جنس‌های نایلونی و پلی‌استر و ترکیب پارچه‌های تنفسی هستند تا به راحتی در برابر عوامل محیطی دچار آسیب و پارگی نشوند. همچنین از چروک شدن جلوگیری می‌کنند به همین دلایل بسیار مورد استفاده قرار می‌گیرند.

فاق شلوار

برخی از شلوارهای کوهنوردی دارای فاق‌هایی بلند یا کوتاه هستند. سعی کنید در هنگام خرید شلواری متناسب با بدنتان انتخاب کنید تا کاربردی باشند. شلوارهای فاق بلند قطعا شما را خوش استایل تر نشان خواهند داد.

کمر شلوار

کمر شلوارهای کوهنوردی یا ساده و یا کشی و یا ترکیبی از هردو است تا از شل شدن شلوار جلوگیری کند. اگر ظاهری زیبا می‌خواهید پیشنهاد ما به شما استفاده از شلوارهای ترکیبی کشی و ساده است.

رنگ

یکی از معیارهای مهم و تاثیرگذار در خرید شلوار کوهنوردی رنگ شلوار است. مثلا اگر می‌خواهید در فصل گرم کوهنوردی کنید پس شلوارهایی به رنگ روشن مناسب‌ترند، زیرا حرارت را کمتر به خود جذب کرده و مانع تعریق بدن و همچنین خنک نگه داشتن بدن می‌شوند. برای کوهنوردی در زمستان لباس‌های تیره و سیاه گزینه بهتری محسوب می‌شوند زیرا تابش خورشید را جذب کرده پس شما را گرم‌تر نگه می‌دارند.

دوخت و طراحی

دیگر معیاری که برای انتخاب یک شلوار کوهنوردی باید در نظر گرفت دوخت و طراحی شلوار است. طراحی و دوخت شلوار باید به گونه باشد که انعطاف‌پذیر بوده و راحتی را در حین فعالیت از فرد نگیرد.

علی صفری
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *