فواید باتوم کوهنوردی را بشناسید

فواید باتوم کوهنوردی
5/5 - (2 امتیاز)

فواید باتوم کوهنوردی چیست و آیا اصلاً کاربردی دارد؟ در این مقاله می‌خواهیم به این سؤال پاسخ دهیم و فواید باتوم کوهنوردی را به همراه معایب آن بررسی کنیم.

کوهنوردی ورزشی محبوب و پرطرف‌دار، سالانه علاقه‌مندان زیادی را به خود جذب می‌کند اما متأسفانه افراد زیادی به‌خاطر نداشتن تجهیزات موردنیاز آسیب‌های جدی می‌بینند و یا حتی جان خود را از دست می‌دهند. باتوم کوهنوردی خوب از ابتدایی‌ترین این وسایل است و استفاده‌نکردن از ممکن است آثار جبران‌ناپذیری را به همراه داشته باشد. شاید شما هم جزء آن دسته افرادی باشید که ندانید باتوم کوهنوردی چیست؟ چطور باید از آن‌ها استفاده کرد؟ یا مزایا و معایب باتوم کوهنوردی چیستند؟

با ما در زاگرس اسپورت همراه باشید تا به پاسخ سؤالات خود برسید.

مطالب صفحه

آیا فواید باتوم کوهنوردی مهم است؟

اولین سؤالی ممکن است برای همه افراد در مواجهه با باتوم کوهنوردی پیش بیاید این است که آیا واقعاً این باتوم‌ها کاربردی هستند؟ پاسخ یک بله راسخ و کامل است. باتوم‌های کوهنوردی وسیله‌ی اصلی برای تکیه کردن شما و حفظ تعادل و ثبات بدن است و فواید باتوم کوهنوردی تنها به این مورد خلاصه نمی‌شود.

شما به کمک این وسیله و یادگیری کامل نحوه استفاده از باتوم کوهنوردی، می‌توانید به‌راحتی و با خیالی آسوده به کوه، جنگل، دشت، تپه، معابر سخت، چوب و خاشاک، رودخانه و برکه قدم بگذارید و نگران زمین‌خوردن نباشید. علاوه بر این اگر به طبیعت‌گردی علاقه دارید و یا ورزش را به طور حرفه‌ای دنبال می‌کنید، با داشتن یک باتوم کوهنوردی مناسب، دیگر نگران آسیب‌دیدن بدن خود خصوصاً پاها و دست‌هایتان در مدت‌زمان طولانی نخواهید بود.

 این وسیله علاوه بر ایجاد تکیه گاهی مناسب و محکم از واردشدن فشار به ساق پا، زانو، پاشنه و انگشتان تا حد زیادی جلوگیری می‌کند.  این ابزار ابتدایی بیشتر با دو جنس آلومینیوم یا کربن و در اشکال عادی، تلسکوپی یا آنتی شوک به فروش می‌رسد. شما می‌توانید در فروشگاه زاگرس اسپورت خرید انواع باتوم کوهنوردی را تجربه کنید.

مزایای باتوم کوهنوردی

تا به اینجا با وظیفه اصلی این وسیله آشنا شدیم، اکنون وقت آن رسیده تا به سراغ معرفی ویژگی‌ها، مزایا و فواید باتوم کوهنوردی برویم.

۱- افزایش سرعت، از مهم‌ترین فواید باتوم کوهنوردی:

 مدیریت زمان هم در ورزش و هم در طبیعت‌گردی و تفریح بسیار مهم است. یکی از فواید باتوم کوهنوردی این است که با سوق دادن بدن شما به سمت جلو و بالا، نیروی پیشران بدن شما را افزایش داده و در نتیجه سرعت میانگین شما را تا حد قابل‌توجهی بالا می‌برند.

۲- کاهش شدت ضربه و آسیب:

باتوم‌های کوهنوردی طبق تحقیقی در سال ۱۹۹۹ میلادی، شدت ضربه را تا ۲۵ درصد کاهش داده و از آسیب به ستون مهره‌ها، ساق‌ها، ران و مچ پاها جلوگیری می‌کند و ورزش‌کردن در طبیعت را به سرگرمی کم‌ریسک و مناسب عموم افراد تبدیل می‌کند.

۳- منحرف‌کردن موانع آزاردهنده در راه:

شما می‌توانید  باتوم کوهنوردی خود را به‌جای دست سوم استفاده کنید. با این وسیله به‌راحتی آب خوردن موانع آزاردهنده‌ای مثل تیغ‌ها یا تارهای عنکبوت، یا شاخ و برگ‌ها را از سر راهتان کنار بزنید بدون این‌که دست‌هایتان آسیب ببیند یا کثیف شوند. پس از مهم‌ترین فواید باتوم کوهنوردی می‌توانیم به بالا بردن توانایی‌های ما هنگام فعالیت‌های حرفه‌ای اشاره کنیم.

۴- ایجاد ریتمی ثابت و منظم در راه‌رفتن:

 از جمله فواید باتوم کوهنوردی، افزایش ثبات و ایجاد ریتمی منظم و ثابت در راه‌رفتن است. این کار سبب می‌شود با منظم راه‌رفتن انرژی کمتری از دست بدهید و در نتیجه سرعت خود را تا حد امکان بالا ببرید. البته این ویژگی به خصوص بیشتر در سطوح مسطح و غیر فنی خود را نمایان می‌کند.

۵- افزایش استحکام بر سطوح ناایمن:

باتوم‌ها با ایجاد دو نقطه‌ی اتکای اضافی در سطح، سبب افزایش استحکام و ثبات شما در سطوح ناایمنی مثل گل‌ولای، سنگلاخ‌ها، سطوح برفی یا یخی می‌شوند و اجازه افتادن شما را نمی‌دهند.

افزایش استحکام بر سطوح ناایمن:
افزایش استحکام بر سطوح ناایمن:

۶- راهنما و اکتشافگری در دستان شما:

از فواید باتوم کوهنوردی، می‌توان به راهنمایی افراد قبل از مواجه با سطوح ناایمن و غیرقابل‌اطمینان اشاره کرد. شما می‌توانید قبل از پا گذاشتن در گودال‌های آب، برف‌چال‌ها و یا شن‌های روان، به کمک باتوم دستی خود مسیر را بررسی کنید و به اطلاعات مفیدی درباره آن دست‌یابید.

۷- وسیله‌ای برای دفاع شخصی:

 وجود حیوانات وحشی در طبیعت امری بسیار طبیعی و محتمل است و همیشه قبل از مواجهه با این‌گونه حیوانات باید به فکر چاره‌اندیشی بود. طبق تجربیات عده‌ی کثیری از افراد، شما می‌توانید در هنگام برخورد با حیوانات وحشی مثل خرس‌ها یا سگ‌ها از باتوم کوهنوردی خود استفاده کنید و آن را بالای سر خود بگیرید تا بزرگ‌تر دیده شوید و یا مثل یک نیزه آن را پرتاب کنید تا از خطر دور بمانید. این نمونه از فواید باتوم کوهنوردی را نمی‌توان نادیده گرفت؛ چراکه سلامت شما در اولویت است.

۸- کمک به حمل وسایل سنگین:

علاوه بر اینکه باتوم‌ها فشار ایجاد شده از وزن این وسایل را به طور جدی کاهش می‌دهند، شما می‌توانید در استراحت‌های کوتاه خود به آن‌ها تکیه کنید یا وزن وسایلتان را روی آن‌ها بگذارید تا با سختی کمتری سفر کنید.

۹- باتوم کوهنوردی، وسیله‌ای همه‌کاره:

 از باتوم‌ها می‌توان در کارهای دیگری هم کمک گرفت. مثلاً در ساخت پناهگاه به‌عنوان تیرک یا در قایق‌رانی به‌عنوان پارو، یا به‌عنوان آتل در صورت شکستگی استخوان می‌توانند کمک شایانی به شما کنند.

۱۰- گذر از مناطق صعب‌العبور:

باتوم‌های کوهنوردی به کمک شما می‌آیند تا با پیداکردن تکیه‌گاه‌هایی مناسب در مناطق سنگلاخی، رودخانه‌ها، مناطق باتلاقی، جنگل‌های انبوه و لابه‌لای ریشه درختان و یا مناطق لغزنده تعادل خود را حفظ کنید و با ایمنی کامل از آن‌ها عبور کنید.

عبور از مناطق صعب‌العبور
عبور از مناطق صعب‌العبور

معایب باتوم کوهنوردی

 درست است که فواید باتوم کوهنوردی بسیار زیاد است و استفاده از آن مزایای بسیاری را به همراه دارد، اما اگر کسی نحوه استفاده باتوم کوهنوردی را به‌درستی نداند و به طریق اشتباهی از آن استفاده کند، معایبی را نیز به همراه خواهد داشت.

  • ایجاد مشکلات خفیف جسمی: اگر فاصله بدن و باتوم در دستان شما، بیش از حد استاندارد باشد و یا باتوم از طول مناسبی برخوردار نباشد به‌طوری‌که آرنج‌ها با زاویه قائمه نسبت به زمین قرار نگیرند، مشکلاتی در  اندام‌ها و عضلات شما مثل کشیدگی یا درد به وجود خواهد آمد که این خود مقدمه آسیب جدی به اندام‌های شماست و باید هر چه سریع‌تر از پیشروی آن جلوگیری کنید.
  • ایجاد تأثیرات روانی در برخی موارد: گاهی برخی از کوهنوردان یا ورزشکاران باتجربه و کهنه‌کار به دلیل استفاده زیاد و پی‌درپی در سالیان متمادی از باتوم  باید همیشه، حتی در مواقعی که استفاده از آن‌ها توصیه نمی‌شود یا ضروری نیست،  باتوم‌های کوهنوردی خود را به دنبال داشته باشند تا احساس امنیت کنند. آن‌ها به باتوم‌های کوهنوردی عادت کردند و در صورت نبود آن‌ها نمی‌توانند به‌راحتی صعود کنند و همواره کمبودی احساس می‌کنند.
معایب باتوم کوهنوردی
معایب باتوم کوهنوردی

جمع‌بندی فواید باتوم کوهنوردی

امیدواریم تا این مقاله در شناخت فواید باتوم‌های کوهنوردی و بررسی ویژگی آن به شما کمک کرده باشد. اگر اکنون تصمیم به خرید باتوم کوهنوردی کرده‌اید و به دنبال راهی با صرفه، مطمئن و پرسرعت هستید، پیشنهاد ما به شما انتخاب زاگرس اسپورت است.

زاگرس اسپورت فروشگاهی اینترنتی برای همه متقاضیان در عرضه سلامت و ورزش است. کیفیت کالا، پشتیبانی بی‌نظیر و راهنمایی کامل و جامع در این فروشگاه چیزی است که آن را متمایز می‌کند.

فاطمه محمدی
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *