آشنایی با اصلی‌ترین و مهم‌ترین ابزار کوهنوردی

مهم‌ترین تجهیزات کوهنوردی
5/5 - (1 امتیاز)

برای داشتن یک تجربه کوهنوردی موفق، یک آموزش فنی مناسب و فرم عالی بدنی، ضروری است. اما پیش از هر چیز، باید با مهم‌ترین ابزار کوهنوردی آشنایی داشته باشید. وسایل ضروری‌ای که برای اغلب سفرهای خود نیاز دارید، شامل موارد زیر خواهند بود:

 • وسایل کوهنوردی: چکمه‌های کوهنوردی، کرامپون، کلاه ایمنی، وسایل صعود و فرود، مهم‌ترین ابزار کوهنوردی هستند که کاربرد بسیار زیادی دارند. برای سفرهایی که شما را به قلۀ بلندترین کوه‌ها می‌رسانند، به ابزاری از جمله طناب و دیگر لوازم جانبی جهت محافظت از خود نیاز خواهید داشت.
 • وسایل کمپینگ: برای سفرهای یک روزه، به وسایلی ابتدایی همانند کوله‌پشتی،  فلاسک و کیسه آب نیاز دارید. اما برای سفرهای دو یا چند روزه، باید به فکر تهیه اقلامی مانند چادر، اجاق گاز و کیسه خواب باشید.
 • لوازم جانبی کوهنوردی: ساعت ارتفاع‌سنج، تجهیزات روشنایی و مواردی از این قبیل نیز در بسیاری از سفرها، مهم‌ترین ابزار کوهنوردی به شمار می‌روند.

توجه داشته باشید که این موارد در بسیاری از سفرهای کوهنوردی، مرد نیاز هستند. با این حال ضروری‌ترین ابزار کوهنوردی، می‌تواند برای هر نفر بسته به فصل، انتخاب مسیر و ترجیح شخصی متفاوت باشد.

با گذر زمان و کسب تجربه، دقیقاً متوجه می‌شوید که به چه اقلامی نیاز دارید. با این وجود در ابتدای راه می‌توانید لیست وسایل کوهنوردی خود را با استفاده از نکاتی که ما در این مطلب ذکر کرده‌ایم، تهیه کنید.

چک لیست تجهیزات کوهنوردی
چک لیست مهم‌ترین کوهنوردی

مطالب صفحه

ضروری‌ترین تجهیزات کوهنوردی

مهم‌ترین ابزار کوهنوردی، با توجه به مسیر شما متفاوت خواهند بود. به عنوان مثال اگر در حال عبور از یخچال‌های طبیعی هستید، به یک طناب و دیگر تجهیزات نجات نیاز خواهید داشت. اما در مسیرهای بدون یخبندان، می‌توانید سفر خود را بدون استفاده از این ابزار نیز پیش ببرید.

توجه داشته باشید که می‌توانید برای خرید اقلام مورد نیاز خود، به فروشگاه زاگرس اسپرت مراجعه کنید.

کفش کوهنوردی:

در چک لیست وسایل کوهنوردی خود، اهمیت یک جفت کفش خوب را دست کم نگیرید! این کفش‌ها ثبات و اصطکاک لازم را برای بالا رفتن از مسیرهای سخت، فراهم می‌کنند. چکمه‌های کوهنوردی باعث می‌شوند که کمتر خسته شوید.

هنگام خرید کفش‌های کوهنوردی، دو انتخاب اساسی دارید:

1) عایق

کوهنوردان برای صعود از کوه‌ها و مسیرهای یخی یا برفی، به یک جفت کفش کوهنوردی عایق‌دار نیاز دارند. با توجه به شرایط یا ترجیح شخصی خود، می‌توانید این کفش‌ها را در هر زمان از سال بپوشید. با این حال کفش‌های عایق‌دار، برای اوایل زمستان مناسب‌تر هستند.

گرم‌ترین چکمه‌های کوهنوردی عایق، طراحی دوقسمتی دارند. داخل این چکمه‌ها عایق و آب‌گریز است؛ در حالی که پوسته‌های بیرونی این کفش‌ها، به طور معمول از پلاستیک ساخته شده‌اند. با این حال، گزینه‌های بیشتری که از مواد مصنوعی انعطاف‌پذیرتر ساخته شده‌اند نیز در دسترس هستند.

2) غیر عایق

برای کوهنوردی در دماهای بالاتر و مسیرهای غیر برفی، چکمه‌های کوهنوردی بدون عایق انتخاب رایجی به شما می‌روند. این کفش‌ها معمولا حجم کمتری دارند و از چکمه‌های عایق، سبک‌تر هستند. بنابراین چابک‌تر بوده و برای استفاده در فصل‌های کمتر، انتخابی مناسب‌تر محسوب می‌شوند.

خوب است بدانید فروشگاه زاگرس با افتخار چندین نمونه از این کفش‌ها را آماده کرده است و شما می‌توانید خرید کفش کوهنوردی را با اطمینان از این سایت انجام دهید.

کرامپون‌های کوهنوردی (یخ‌شکن)

کرامپون‌های فولادی، قوی و بادوام هستند و به همین دلیل، گزینه‌ای رایج برای کوهنوردی محسوب می‌شوند. کرامپون‌های آلومینیومی، از نوع فولادی آن‌ها سبک‌ترند اما دوام کمتری نیز دارند. اگر مسیر شما شیب متوسطی داشته باشد، خرید یک کرامپون آلومینیومی کافی خواهد بود. با این حال اگر از صخره و برف می‌گذرید، توصیه می‌شود که کرامپون‌های فولادی را در لیست مهم‌ترین وسایل کوهنوردی خود قرار دهید.

کلاه ایمنی برای کوهنوردی

اغلب کلاه‌های استاندارد سنگ‌نوردی، برای کوهنوردی نیز مناسب هستند. اطمینان حاصل کنید که کلاه شما دارای گیره‌هایی برای اتصال چراغ‌هایی جلویی باشند. برخی از کلاه‌های ایمنی، دارای دریچه‌های قابل بسته شدن هستند که می‌تواند گزینه مناسبی برای روزهای سرد باشد.

کلاه ایمنی برای کوهنوردی
کلاه ایمنی برای کوهنوردی

تبرهای یخ

برای انتخاب بهترین تبر یخ، باید فعالیت خود را هنگام مقایسه طول، وزن و شکل تبرها در نظر بگیرید. اغلب کوهنوردان، تبرهایی با شفت آلومینیومی و سر سنبله فولادی را انتخاب می‌کنند.

طناب‌های کوهنوردی

اگر در برخی قسمت‌های مسیر خود باید صخره‌نوردی کنید، طناب‌های مخصوص یکی از مهم‌ترین ابزار کوهنوردی برای شما خواهند بود. برای انتخاب مناسب‌ترین طناب، لازم است که وزن آن را به دقت بررسی کنید. طناب‌های سبک‌تر در طول یک پیاده‌روی طولانی، بار کمتری را تحمل می‌کنند. وزن طناب، تا حد زیادی با قطر و طول آن تعیین می‌شود:

 • قطر: در اغلب اوقات، هرچه یک طناب نازک‌تر باشد، وزن کمتری دارد.
 • طول: برای بسیاری از صعودهای کوهنوردی خود، می‌توانید از طنابی کوتاه‌تر از 60 متر استفاده کرده و در نتیجه، وزن بار خود را کاهش دهید. هنگام تعیین طول مورد نیاز برای خرید طناب، لازم است تا مواردی همچون فاصله کوهنوردان حین سنگ‌نوردی را در نظر بگیرید.
 • طناب‌های خشک (Dry): از آنجا که حین عبور از یخچال‌های طبیعی روی برف سفر خواهید کرد، توصیه می‌کنیم طناب کوهنوردی درای انتخاب کنید تا در برابر جذب آب، مقاوم باشد. هنگامی که طناب آب را جذب می‌کند، سنگین‌تر شده و کمتر می‌تواند در برابر نیروهای ایجادشده در سقوط مقاومت کند.

طناب‌های خیس همچنین می‌توانند یخ بزنند که باعث می‌شود لغزنده شده و کار با آن‌ها سخت باشد. طناب‌های خشک می‌توانند دارای هسته خشک، علاف خشک یا هر دو باشند. طناب‌هایی که هر دو این موارد را دارند، بیشترین محافظت را در برابر رطوبت ارائه می‌دهند.

طناب کوهنوردی
طناب کوهنوردی

هارنس

یک هارنس استاندارد سنگ‌نوردی را می‌توان حین کوهنوردی نیز استفاده کرد. اما محصولی که به طور خاص برای کوهنوردی طراحی شده باشد، کار را برای شما آسان‌تر می‌کند. هارنسی که برای کوهنوردی طراحی شده است، اغلب از تار و پود صاف ساخته شده و حلقه‌های چرخ‌دنده‌ای ساده‌ای دارد. این باعث می‌شود که برای شما سنگینی نکرده و راحت باشد.

کوله پشتی

اگرچه ممکن است بتوانید از کوله پشتی‌های معمولی خود برای کوهنوردی استفاده کنید، کوله‌پشتی‌هایی مخصوص به این کار وجود دارند که برای صعود به قله‌ها، ایده‌آل هستند. بیشتر کوله‌های کوهنوردی، وزنی سبک دارند که محدودیت‌های شما را کم‌تر می‌کند. برای دیدن انواع نمونه کوله پشتی کوهنوردی می‌توانید سری به فروشگاه زاگرس اسپرت بزنید.

کیسه خواب

برای تجربه‌های بیشتر از یک روز، باید کیسه خواب را در لیست مهم‌ترین ابزار کوهنوردی خود جای دهید. انواع کیسه‌های خواب و چادر، از ضروری‌ترین ابزاری هستند که برای یک تجربۀ کوهنوردی ایده‌‌آل نیاز دارید.

باتوم کوهنوردی

یکی دیگر از مهم‌‌ترین ابزار کوهنوردی که به شما کمک می‌کند ایمنی خود را هنگام فعالیت‌هایی هم‌چون پیاده روی در طبیعت و کوهنوردی بالاتر ببرید، باتوم یا عصای کوهنوردی است. در مقاله‌ای جداگانه راهنمای خرید باتوم کوهنوردی را برای شما توضیح داده‌ایم.

مهم‌ترین ابزار مسیریابی برای کوهنوردی

برای اینکه در مسیر صخره‌ها و کوه‌ها گم نشوید، باید ضروری‌ترین ابزار کوهنوردی برای مسیریابی را نیز به همراه داشته باشید.

 • نقشه و قطب‌نما؛
 • دستگاه GPS؛
 • پیام‌رسان‌های ماهواره‌یاب شخصی (PLB)؛
 • تلفن هوشمند؛
 • و مواردی از این قبیل.

در پایان

اگر قصد دارید تا کوهنوردی را به عنوان یک حرفه با تفریح جدید آغاز کنید، لازم است تا مهم‌ترین ابزار لازم برای آن را بشناسید. برای تهیه تمامی وسایل مورد نیاز، می‌توانید به وبسایت زاگرس اسپرت مراجعه کرده و جدیدترین و باکیفیت‌‌ترین محصولات موجود در بازار را خریداری کنید.

فاطمه محمدی
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *