نکاتی برای خرید طناب کوهنوردی

نکاتی برای خرید طناب کوهنوردی
5/5 - (1 امتیاز)

ورزش کوهنوردی، ورزشی هیجان انگیز و با نشاط است که در بسیاری از موارد با توجه به سردی هوا در ارتفاعات فقط در فصل تابستان انجام می‌شود. هرچند این ورزش شگفتی‌های بی‌نظیری دارد ولی برای انجام آن نیاز به تجهیزات مناسب و همچنین با کیفیتی است تا بتوان صعودی بی خطر و البته لذت بخش داشته باشیم. یکی از تجهیزات کوهنوردی ضروری برای هر کوهنورد، طناب کوهنوردی است که با استفاده از آن می‌تواند، صعود امن‌تری داشته باشد. تنوع در این محصول باعث شده تا خرید طناب کوهنوردی برای بسیاری از کوهنوردان به چالش بزرگی تبدیل شود که به همین دلیل در ادامه این مقاله قصد داریم، تمامی نکات مورد توجه برای خرید آن را مورد بررسی قرار دهیم.

مطالب صفحه

ساختار طناب‌ها

طناب کوهنوردی از دو بخش اصلی تشکیل شده است که شامل هسته و روکش می‌شود:

 1. هسته: اصلی‌ترین بخش طناب هسته آن بوده که مسئول کشش پذیری طناب را بر عهده دارد. برای مثال طناب 11 میلیمتری از هسته‌ای با 55000 نخ باریک و بلند از جنس پرلون تشکیل می‌شود که با محاسبه‌ای ساده می‌توان دریافت که در چنین طنابی با طول 50 متر، 2750 نخ باریک مورد استفاده قرار گرفته است.
 2. روکش: روکش پوششی است که به دور هسته بافته می‌شود و از طناب در برابر خراش و تمامی عوامل خارجی محافظت می‌کند. این پوشش معمولا از جنس پلی آمید است و برای تولید آن از 3000 نخ باریک استفاده می‌شود. 

قطر طناب

طناب‌های کوهنورد با قطور مختلفی تولید شده‌اند که از رایج‌ترین آن‌ها می‌توان به 3، 5، 7، 8/5، 9 ، 10/5 و 11 میلی‌متر اشاره کرد. در بین تمامی قطرهای طناب‌های کوهنوردی، قطر 7.5 تا 11 میلیمتر ضخیم‌ترین و با دوام‌ترین نوع از طناب بوده که البته وزن سنگین‌تری دارد ولی برای سفر در مناطق برفی و یخچال‌ها گزینه خوبی به شمار می‌آید. 

انواع طناب از نوع کاربری

با توجه به اینکه کوهنوردی به روش‌های مختلف و در مناطق گوناگونی انجام می‌شود، طناب کوهنوردی نیز در مدل‌های متنوعی تولید می‌شود به همین دلیل توصیه می‌شود تا در زمان خرید این طناب کوهنوردی حتما به کاربرد آن دقت شود.

 • نیم طناب یا طناب دوبله

نیم طناب یا طناب دوبله، طنابی است که به صورت دو رشته کاربرد دارد و کوهنورد انتهای هر دو رشته را به خود متصل می‌کند و هر رشته آن را در داخل کاراین میانی قرار می‌دهد. نیم طناب در مسیرهای یخ نوردی گزینه مناسبی است زیرا در هنگام سقوط فرد ابتدا روی یک رشته سقوط کرده و پس از آن نیز به رشته دیگر وارد می‌شود و همین عامل باعث می‌شود تا نیروی ضربه به میزان زیادی کاهش پیدا کند. 

 • تک طناب

همانطور که از نام این طناب مشخص است به صورت تک رشته است و به همین دلیل توانایی مهار سقوط را دارد. از تک طناب می‌توان برای صعود در مسیرهای مستقیم و دشوار گزینه مناسبی است و اصلی‌ترین کاربرد آن در سنگنوردی است. 

 • طناب دوقلو

طناب همانطور که از نامش مشخص است، شامل دو رشته موازی در کنار هم بوده که صعود کننده هر دو آن‌ها را در کنار هم استفاده می‌کند. مهم‌ترین مزیت طناب دوقلو آن است که از وزن سبکی برخوردار است ولی نمی‌توان رشته‌های آن را به صورت جداگانه داخل کارابین میانی قرار داد.

نگهداری از طناب

پس از خرید طناب کوهنوردی باید به نکاتی دقت کنیم تا بتوانید از طناب در بازه زمانی طولانی‌تری استفاده کرده و نیازی به خرید مجدد آن داشته باشیم.

 1. جلوگیری از تابش مستقیم خورشید به مدت طولانی روی طناب
 2. قرار دادن طناب درون یک کیسه 
 3. شستشوی طناب بدون استفاده از مواد شیمیایی
 4. قرض ندادن طناب به دیگران
 5. استفاده کردن از طناب تنها برای کوهنوردی
 6. قرار ندادن طناب زیر سایر تجهیزات
 7. بازبینی تمامی قسمت‌های طناب قبل از صعود
علی صفری
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *