چگونه کوهنوردی امن و راحت داشته باشیم؟

چگونه کوهنوردی امن و راحت داشته باشیم؟
5/5 - (1 امتیاز)

امروزه افراد برای گذراندن وقت و تفریح و سرگرمی ترجیح می‌دهند به دل طبیعت سفر کنند و تجربیات جدیدی در کوهنوردی کسب کنند. کوهنوردی ورزشی هیجان‌انگیز محسوب می‌شود و جذابیت‌های خاص خودش را دارد؛ اما باید بدانید با توجه به جذابیت خطراتی هم شما را در سفر کوهنوردی تهدید می‌کند و ممکن است سلامت شما را به خطر بیندازد. بهتر است برای داشتن یک کوهنوردی امن و راحت قبل از سفر آمادگی لازم را داشته باشید و تمام نکات ایمنی را در کوهنوردی رعایت کنید تا هیچ‌گونه آسیبی متوجه شما نشود. ما در این مطلب سعی داریم نکاتی را برای شما بیان کنیم که توجه به این نکات و رعایت آن‌ها باعث می‌شود کوهنوردی ایمن، هیجان‌انگیز و خاطره‌انگیزتری را تجربه کنید.

مطالب صفحه

نکاتی برای کوهنوردی امن و راحت

1. داشتن ابزارهای ارتباطی مناسب

اولین نکته برای داشتن کوهنوردی امن داشتن تمام ابزارهای ارتباطی است، چون در مسیر کوهنوردی افراد ممکن است از همدیگر جدا شوند پس باید آمادگی داشته باشید، چرا که که ممکن است هر لحظه از مسیر اصلی خارج شده و گم شوید؛ بنابراین حتما وسایل ارتباطی ضروری مثل قطب‌نما، تلفن همراه، نقشه و…را به همراه داشته باشید تا هنگام گم شدن بتوانید با استفاده از آن‌ها مسیر اصلی را پیدا کرده و یا دوستان خود را آگاه کنید.

2. توجه داشتن به اطراف

گاهی اوقات برای داشتن یک کوهنوردی امن باید به پشت سر و جلو مسیر خود نیز توجه کنید. سعی کنید قدم‌های درست در مسیر بردارید تا هیچ‌گونه خطری شما را تهدید نکند.

3. پیدا کردن آب تمیز

اگر در کوهنوردی آبی که به همراه داشته‌اید تمام شده پس حتماً به آب نیاز پیدا خواهید کرد و به دنبال پیدا کردن آب در مناطقی که سفر کرده‌اید خواهید بود. سعی کنید آب تمیز پیدا کرده و استفاده کنید تا باعث به خطر افتادن سلامت شما نشود.

4. هرگز میوه‌ها و گیاهانی را که نمی‌شناسید امتحان نکنید

شاید برای شما هم پیش آمده باشد که هنگام کوهنوردی گیاهان و یا میوه‌ها های جدیدی در مسیر کوهنوردی دیده باشید و وسوسه امتحان کردن آن را داشته باشید. بهتر است بدانید این کار ایمنی و سلامت شما را به خطر می‌اندازد چون شما دقیقاً نمی‌دانید آن‌ها چه نوع میوه و یا گیاهی هستند.

5. داشتن دارو و جعبه کمک‌های اولیه

یکی از نکاتی که برای کوهنوردی امن و راحت باید در نظر داشت این است که همیشه جعبه کمک‌های اولیه را در سفر به همراه داشته باشید تا هنگامی‌که دچار آسیب‌دیدگی یا جراحت می‌شوید از آن استفاده کنید. برخی افراد با سفر در ارتفاع دچار سردرد، سرگیجه، حالت تهوع و …می‌شوند و یا به اصطلاح ارتفاع زده می‌شوند داشتن داروهای مناسب نیز از تشدید این بیماری جلوگیری می‌کند.

6. داشتن لوازم و تجهیزات کوهنوردی مناسب

 دقت داشته باشید که داشتن تجهیزات مناسب در کوهنوردی نیز ایمنی کامل در سفر کوهنوردی را برای شما به همراه دارد سعی کنید تمام تجهیزاتی که در کوهنوردی ضروری هستند را به همراه داشته باشید لباس‌های مناسب برای جلوگیری از گرمازدگی یا سرمازدگی، باتوم و کرامپون برای راحت‌تر بالا رفتن از مسیرهایی با ارتفاع‌های زیاد و ناهموار، کفش‌های مناسب کوهنوردی و…از جمله مواردی هستند که سلامت شما را تضمین می‌کنند.

7. داشتن شماره تلفن‌های ضروری

با توجه به اینکه گاهی اوقات افراد در کوهنوردی دچار مصدومیت شدید می‌شوند پس نباید هیچ‌وقت آن‌ها را بدون کمک افراد متخصص درمان یا جابه‌جا کرد. با داشتن شماره تلفن‌های ضروری و اورژانسی می‌توان فوراً با این افراد تماس بگیرید و از آن‌ها درخواست کنید تا به کمک شما بیایند.

8. قبل از کوهنوردی برنامه‌ریزی داشته باشید

اگر کوهنوردی تازه‌کار هستید پس اول سعی کنید مسیرهایی با خطرهای کمتر را انتخاب کنید با این کار آسیب‌ها را کاهش می‌دهید و تجربه شما در کوهنوردی افزایش پیدا می‌کند. همچنین با توجه به شرایط آب و هوایی برنامه خود را تنظیم کنید تا وسایل موردنیاز با شرایط آب‌وهوایی را همراه خود داشته باشید.

سخن آخر

اگر شما هم با علاقه زیاد آماده شده‌اید تا به یک سفر کوهنوردی بروید باید بدانید که کوهنوردی کار آسانی نیست و برای اینکه یک کوهنوردی امن و لذت‌بخش‌تر را تجربه کنید باید تمام نکات ایمنی که در این مطلب گفتیم را رعایت کنید همچنین مسیری را انتخاب نکنید که هیچ تجربه‌ای درباره آنجا ندارید.

علی صفری
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *