نحوه تنظیم کوله‌ پشتی بر روی بدن کوهنورد

تنظیم کوله‌ پشتی بر روی بدن کوهنورد
4.7/5 - (3 امتیاز)

کوله پشتی کوهنودی از مهمترین تجهیزات کوهنورد است و عضوی جدانشدنی از این ورزش محسوب می‌شود. با توجه به اینکه در کوله پشتی ملزومات مختلفی قرار داده می‌شود، باید به این نکته دقت داشت که کوله پشتی در بهترین حالت روی بدن کوهنورد قرار داده شود تا در دراز مدت باعث آسیب به کمر و پاهای وی نشود. امروزه بسیاری از کوله پشتی‌ها مطابق با استفاده‌هایی طراحی و تولید می‌شوند تا کمترین فشار ممکن به بدن کوهنورد وارد شود ولی برای تنظیم درست آن‌ها روی بدن باید به باید‌ها و نباید‌هایی دقت شود که در این مقاله به صورت کامل در این باره توضیحاتی ارائه شده است.

مطالب صفحه

تنظیم دقیق کوله پشتی

هدف اصلی از تنظیم کوله پشتی این است که باری که می‌خواهید توسط کوله پشتی حمل کنید به صورت کاملا مساوی بر روی کمر و استخوان لگن پخش شود. تنظیم کوله پشتی باید به گونه‌ای انجام شود که کمترین فشار روی بندهای شانه کوله پشتی باشد چرا که بندهای شانه کوله پشتی نقش ایجاد تعادل را بر عهده دارند. تنظیم نادرست کوله پشتی در دراز مدت می‌تواند آسیب‌های جبران ناپذیری به لگن و گردن شما وارد کند. البته نوع کوله پشتی که استفاده می‌کنید نیز باید استانداردهای لازم را داشته باشد تا به مهره های کمر شما آسیب جدی وارد نکند.

مقاله تنظیم کوله پشتی

وضعیت ایده آل برای تنظیم کوله پشتی چگونه است؟

  1. در ابتدا کوله پشتی را با وزن مناسب پر کنید و بندهای شانه را شل کنید.
    هر کوله پشتی به مقدار مشخصی بار و وسایل را می‌تواند درون خود جای دهد و همچنین کمر شما نیز میزان بار مشخصی را می‌تواند تحمل کند. پس اولین نکته این است که بار متناسب با وزن خود را درون کوله جای دهید.
  2. کمربند کوله پشتی را روی لگن خود قرار دهید تا وزن اصلی کوله را لگن شما تحمل کند. پس از اینکه کمربند کوله را روی لگن خود تنظیم کردید تسمه آن را محکم کنید تا کوله محکم شود.
  3. حالا پس از محکم کردن کمربند کوله پشتی، بندهای شانه را محکم کنید اما زیاد محکم نباشد. این محکم کردن باید به گونه‌ایی‌ باشد که وزن اصلی را کمر و لگن تحمل کنند. بهترین حالت قرارگیری کوله پشتی زمانی رخ می‌دهد که محل اتصال بندها به کوله پشتی بین دو کتف قرار گیرد که در این صورت باعث می‌شود بالشتک‌های روی بند درست بر روی کتف ها و سرشانه ها قرار گیرند.

تنظیم کوله پشتی کوهنوردی

تنظیم ارتفاع کوله پشتی

قابلیت تنظیم ارتفاع کوله پشتی فقط برای کوله های بزرگ امکان‌پذیر است پس اگر می‌خواهید از کوله پشتی های کوچک استفاده کنید در هنگام خرید دقت کنید اندازه آن مناسب باشد. در مواقعی که نقطه اتصال بندهای شانه ای با کوله پشتی بالاتر یا پایین تر از میانه های دو کتف شما باشد، نیاز به تنظیم ارتفاع کوله پشتی دارید. بعد از آنکه ارتفاع کوله پشتی را در بهترین حالت ممکن تنظیم کردید، ارتفاع بند سینه‌ای نیز به تنظیم شده و حالا می‌توانید آن را ببندید اما بند سینه‌ای را آنقدر سفت نکنید که برای تنفس دچار مشکل شوید. وظیفه بندهای سینه‌ای کوله پشتی ایجاد تعادل میان بندهای شانه‌ای است و وظیفه نگهداری هیچ گونه باری را ندارد.

تنظیم قد کوله پشتی کوهنوردی

قرارگیری کوله کشی در شرایط مختلف

بند کوله کشی در کوله های بزرگ کوهنوردی با زاویه 45 درجه قرار دارد که زمان عبور از معابر سخت می‌توانید با کشیدن بند کوله کشی، کوله پشتی را به پشت خود نزدیک‌تر می کنید. با این حرکت شانه‌ها وزن بیشتری را باید تحمل کنند و زمانی که از مسیرهای راحت‌تری در حال عبور کردن هستید، بند کوله کشی را شل کنید تا کوله از کتف و کمر کمی فاصله بگیرد و تهویه راحت‌تر انجام شود.

کوله کشی صحیح

برای خرید یک کوله پشتی مناسب می توانید به فروشگاه ما سر بزنید.

mohammadhthr
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *