آشنایی با گتر و اهمیت آن در کوهنوردی

تصویر شاخص گتر کوهنوردی
5/5 - (1 امتیاز)

در یک فعالیت کوهنوردی مهمترین مسئله مقابله با عناصر طبیعی موجود مانند آب، خار و خاشاک، شن و ماسه است که با استفاده از تجهیزات مناسب باید از ورود آنها به داخل کفش جلوگیری کنیم. گتر کوهنوردی، از تجهیزاتی است که در حد فاصل بین کفش و شلوار پوشیده شده و مانع ورود عوامل بیرونی به داخل کفش می‌شود. حال مهم‌ترین سوال این است که گتر مناسب برای کوهنوردی چه ویژگی‌هایی دارد؟ چگونه باید استفاده شود؟ در ادامه در این مقاله قصد داریم شما را با گتر کوهنوردی و انواع آن آشنا کنیم.

انتخاب گتر کوهنوردی مناسب

مطالب صفحه

گتر کوهنوردی چیست؟

یکی از تجهیزات مهم برای کوهنوردی، گتر کوهنوردی نام دارد که به عنوان عایقی عمل کرده و از ورود آب، خاک، سنگ ریزه و برف به درون کفش جلوگیری می‌کند. کوهنوردان ممکن در هر زمانی از سال برای کوهنوردی اقدام کنند و باید همراه خود گتر کوهنوردی داشته باشند تا از خیس شدن کفش‌ها و همچنین خیسی جوراب و پا جلوگیری کنند. پای خیس و سرد در هنگام کوهنوردی مشکلات جبران ناپذیری را به دنبال خواهد داشت و حتی ممکن است کوهنورد امکان ادامه راه را نداشته باشد.

گتر کوهنوردی چیست؟

ویژگی های یک گتر کوهنوردی مناسب

با توجه به کاربرد گتر کوهنوردی، متداول‌‌ترین کاربرد گتر جلوگیری از خیس شدن کفش و در نهایت پاها است. یک گتر کوهنوردی مناسب باید از ورود آب و برف به درون کفش جلوگیری کند تا خشکی پا را در طول کوهنوردی تضمین کند. از دیگر ویژگی های یک گتر مناسب این است که باید پا را گرم کند تا در طول صعود، حس لذت را به انسان القا نماید.

گتر صخره نوردی باید یک گتر ضد آب و سبک باشد. گتر به صورت یک لایه اضافی باید در نگهداری گرمای بدن کمک کند تا خون بدن از حد معمول سردتر نشود و انگشتان پا دچار سرمازدگی نشوند. همچنین یک گتر کوهنوردی مناسب باید مانع از فرسایش لباس ها شود زیرا به صورت لایه ای دورتادور پاچه های شلوار را می گیرد.

گتر باید محکم و سخت باشد و دچار پارگی نشود و اگر چنانچه پاره شود، از پاره شدن شلوار جلوگیری به عمل می آورد که بهای یک گتر بسیار کمتر از یک شلوار کوه می باشد. در یک صعود احتمال اینکه کفش با سنگ و کلوخ برخورد کند و خراشیده شود، بسیار زیاد است. لذا استفاده از گتر مناسب کوهنوردی مانع از این پیشامد خواهد شد. به طور کلی یک گتر کوهنوردی ایده آل باید تمام ویژگی‌های گفته شده را داشته باشد تا علاوه بر جلوگیری از خسارت‌ های جانی، باعث کاهش خسارت های مالی به فرد صعود کننده شود.

گتر مناسب کوهنوردی

نحوه تنظیم گتر با کفش

گترهای استاندارد، دارای سایزبندی متناسب با کفش مورد استفاده هستند، بنابراین توصیه می‌شود که هنگام خرید، حتما تسمه‌های پاشنه را ببندید تا از مناسب بودن آن با سایز کفش اطمینان حاصل کنید. اغلب گترها به وسیله زیپ و گیره‌ بسته می‌شوند. در میان انواع گترها، گتر با نوارهای چسبان، مناسب‌ترین نوع گتر برای استفاده در هوای سرد هستند. برای خرید گترهای زیپ‌دار نیز حتما دندانه‌های زیپ را کنترل کنید تا به اندازه کافی قوی و محکم باشند. بندی در قسمت بالای گتر وجود دارد که با کشیدن آن، باعث می‌شود تا گتر به خوبی به پا بچسبد. همچنین یک کش در قسمت ساق تعبیه شده است که باعث جمع شدن گتر خواهد شد تا تیغه‌های کرامپون به آن برخورد نکند.

در هنگام بستن گتر باید طوری آن را دور کفش ثابت کنیم که مانع ورود برف و شن به داخل کفش شود. یک ریسمان از زیر کفش رد می‌شود که گتر را کاملا به کفش فیکس می‌کند که این ریسمان به احتمال زیاد به مرور زمان از بین می‌رود، بنابراین توصیه می‌شود که هنگام خرید از امکان تعویض آن در آینده اطمینان پیدا کنید. با توجه به مطالب گفته شده، پیشنهاد می‌کنیم که در هنگام خرید گتر کوهنوردی حتما به نکات گفته شده توجه کنید تا در هنگام کوهنوردی مشکلی برای شما بوجود نیاید.

گتر کوهنوردی زنانه

mohammadhthr
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *