حساب کاربری

لطفا از حروف a-z,A-Z,0-9 استفاده نمایید - حداقل 5 کاراکتر

حداقل 8 کاراکتر

آشنایی با گتر و اهمیت آن در کوهنوردی

تصویر شاخص گتر کوهنوردی

در یک فعالیت کوهنوردی مهمترین مسئله مقابله با عناصر طبیعی موجود مانند آب، خار و خاشاک، شن و ماسه می باشد که با استفاده از تجهیزات مناسب باید از ورود آنها به داخل کفش جلوگیری نماییم. گتر کوهنوردی، از تجهیزاتی است که در حد فاصل بین کفش و شلوار پوشیده می شود و مانع ورود عوامل بیرونی به داخل کفش می شود. در این مقاله قصد داریم شما را با گتر کوهنوردی و انواع آن آشنا کنیم.

انتخاب گتر کوهنوردی مناسب

گتر کوهنوردی چیست؟

یکی از تجهیزات مهم برای کوهنوردی، گتر کوهنوردی نام دارد که به عنوان عایقی عمل می کند که از ورود آب، خاک، سنگ ریزه و برف به درون کفش جلوگیری خواهد کرد. کوهنوردان در تمامی فصول سال که برای کوهنوردی می روند، گتر کوهنوردی را همراه خود دارند تا از خیس شدن کفش ها و متقابلا خیسی جوراب و پا جلوگیری کنند. پای خیس و سرد در هنگام کوهنوردی مشکلات جبران ناپذیری را به دنبال خواهد داشت. حال مهمترین سوال این است که گتر مناسب برای کوهنوردی چه ویژگی هایی دارد؟ چگونه باید استفاده شود؟ امیدواریم با خواندن مطالبی که در ادامه نوشته شده است، پاسخ این سوالات را دریابید.

گتر کوهنوردی چیست؟

ویژگی های یک گتر کوهنوردی مناسب

یکی از تجهیزات کوهنوردی، گتر می باشد که باید ویژگی های مناسب جهت مقابله با عوامل طبیعی را داشته باشد. با توجه به کاربرد گتر کوهنوردی، متداول ترین کاربرد گتر جلوگیری از خیس شدن کفش و در نهایت پاها است. یک گتر کوهنوردی مناسب باید از ورود آب و برف به درون کفش جلوگیری نماید تا خشکی پا را در طول کوهنوردی تضمین کند. از دیگر ویژگی های یک گتر مناسب این است که باید پا را گرم کند تا در طول صعود، حس لذت را به انسان القا نماید.

گتر صخره نوردی باید یک گتر ضد آب و سبک باشد. گتر به صورت یک لایه اضافی باید در نگهداری گرمای بدن کمک کند تا خون بدن از حد معمول سردتر نشود و انگشتان پا دچار سرمازدگی نشوند. همچنین یک گتر کوهنوردی مناسب باید مانع از فرسایش لباس ها شود زیرا به صورت لایه ای دورتادور پاچه های شلوار را می گیرد.

گتر باید محکم و سخت باشد و دچار پارگی نشود و اگر چنانچه پاره شود، از پاره شدن شلوار جلوگیری به عمل می آورد که بهای یک گتر بسیار کمتر از یک شلوار کوه می باشد. در یک صعود احتمال اینکه کفش با سنگ و کلوخ برخورد کند و خراشیده شود، بسیار زیاد است. لذا استفاده از گتر مناسب کوهنوردی مانع از این پیشامد خواهد شد. به طور کلی یک گتر کوهنوردی ایده آل باید تمام ویژگی های گفته شده را داشته باشد تا علاوه بر جلوگیری از خسارت های جانی، باعث کاهش خسارت های مالی به فرد صعود کننده شود.

گتر مناسب کوهنوردی

نحوه تنظیم گتر با کفش

گترهای استاندارد، اکثرا دارای سایز بندی متناسب با کفش مورد استفاده می باشند. بنابراین توصیه می شود که هنگام خرید، حتما تسمه های پاشنه را ببندید تا از مناسب بودن آن با سایز کفش اطمینان حاصل کنید. اغلب گترها به وسیله زیپ و گیره هایی بسته خواهند شد. گتر با نوارهای چسبان، مناسب ترین نوع گتر برای استفاده در هوای سرد است. برای خرید گترهای زیپ دار نیز حتما دندانه های زیپ را کنترل کنید تا به اندازه کافی قوی و محکم باشند. بندی در قسمت بالای گتر وجود دارد که با کشیدن آن، باعث می شود تا گتر به خوبی به پا بچسبد. همچنین یک کش در قسمت ساق تعبیه شده است که باعث جمع شدن گتر خواهد شد تا تیغه های کرامپون به آن برخورد نکند.

در هنگام بستن گتر باید طوری آن را دور کفش ثابت کنیم که مانع ورود برف و شن به داخل کفش شود. یک ریسمان از زیر کفش رد می شود که گتر را کاملا به کفش فیکس می کند که این ریسمان به احتمال زیاد به مرور زمان از بین می رود، بنابراین توصیه می شود که هنگام خرید از امکان تعویض آن در آینده اطمینان پیدا کنید. با توجه به مطالب گفته شده، پیشنهاد می کنیم که در هنگام خرید گتر کوهنوردی حتما به نکات گفته شده توجه کنید تا در هنگام کوهنوردی مشکلی برای شما بوجود نیاید.

گتر کوهنوردی زنانه

mohammadhthr
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ارتباط با ما
اصفهان، خیابان عبدالرزاق، جنب بانک سپه، طبقه فوقانی، فروشگاه زاگرس اسپرت
03134719262-3
Telegram Instagram
مقایسه محصول
مقایسه محصول
مقایسه محصول
مقایسه محصول
X