آشنایی با تجهیزات کوهنوردی ضروری که هر کوهنورد باید داشته باشد

مقاله تجهیزات کوهنوردی
5/5 - (1 امتیاز)

کوهنوردی ورزشی پر شور و هیجان است که در سراسر جهان افراد بسیاری عاشق انجام آن هستند. این ورزش با توجه به شرایط خاصی که دارد، برای انجام نیاز به تجهیزات و ابزار مناسب خود داشته تا کوهنورد بتواند صعود خود را انجام داده و در راه مشکلی برای او به وجود نیاید. هرچند تجهیزات کوهنوردی بسیاری در فروشگا‌ه‌ها وجود دارد ولی خرید شش وسیله نسبت به بقیه اهمیت دارد که در این مقاله قصد داریم، آن‌ها را به صورت کلی توضیح دهیم تا شما بتوانید با دید بهتری برای خرید آن‌ها اقدام کنید.

مطالب صفحه

چادر کوهنوردی

از اصلی‌ترین نیازهای هر کوهنورد و واجب‌ترین تجهیزات کوهنوردی، چادر کوهنوردی است که در زمان خرید آن باید به نکات مختلفی دقت کنید. از فاکتورهای واجب که چادر کوهنوردی باید از آن برخوردار باشد، می‌توان به وزن، سایز، قدرت و مقاومت آن در برابر آب و طوفان را نام برد. به طور کلی کوهنوردان معمولا چادرهایی را تهیه می‌کنند که وزن سبک‌تری داشته باشند تا بتوانند از آن‌ها به راحتی استفاده کرده و مانعی برای صعود آن‌ها نباشد.تجهیزات کوهنوردی

اجاق و سرشعله های کوهنوردی

از دیگر تجهیزات کوهنوردی اجاق و سرشعله است که با استفاده از آن‌ها کوهنورد در طول مسیر خود می‌تواند غذای مناسبی برای خود تهیه کرده یا نوشیدنی گرمی بنوشد زیرا در کوهستان‌ها هوا معمولا سرد است و باید با خوراکی‌ و نوشیدنی‌های گرم بدن را گرم نگه داشت. اجاق و سرشعله کوهنوردی در مدل‌ها و سایزهای مختلف تولید شده که بسیاری از کوهنوردان معمولا سبک‌ترین آن‌ها انتخاب می‌کنند که البته از کاربری آسانی نیز برخوردار باشند.

تجهیزات کوهنوردی

نقش البسه در تجهیزات کوهنوردی

با توجه به اینکه بیشتر کوهستان‌ها در تمام فصول سال سرد هستند، انتخاب لباس مناسب اهمیت پیدا می‌کند. لباس کوهنوردی باید علاوه بر راحتی و دوام در برابر رطوبت و آب نیز مقاوم باشد و همچنین در صورت خیس شدن در کوتاه‌ترین زمان ممکن خشک شود. رنگ لباس کوهنوردی معمولا رنگ‌های شاد انتخاب می‌شود تا در صورت گم شدن در کوهستان از طریق هلکوپتر قابل مشاهده باشد. در هنگام خرید لباس کوهنوردی حتما لباسی را انتخاب کنید که دوخت آن متناسب با استایل بدن شما باشید زیرا در غیر این صورت لباس مانع انجام فعالیت‌های شما می‌شود و خستگی و کلافگی به همراه خواهد داشت.

البسه در تجهیزات کوهنوردی

کفش های کوه

همانطور که می‌دانید پا قلب دوم است و به همین دلیل در انتخاب کفش مناسب و راحت باید دقت بالایی داشته باشید. کفش کوهنورد باید علاوه بر راحتی از دوام و مقاوم بالایی برخوردار باشد، همچنین سبک بوده تا کوهنورد بتواند به آسانی مسیرهای دشوار را طی کند. نکته قابل توجه دیگر در هنگام خرید کفش کوهنوردی آن است که این کفش باید ضد آب و رطوبت باشد تا در مسیر و در صورت وجود برف و باران پای کوهنورد خیس نشود.

کفش بدون ساق مردانه هامتو نمای دو تایی

کیسه خواب و زیرانداز های سبک و کم جم

به طور کلی دو دو نوع کیسه خواب وجود دارد، کیسه خواب پر و الیاف که هریک از آن‌ها مزیت‌ها و معیب خود را دارند. برای مثال کیسه خواب پر وزن سبک‌تری داشته و دما به صورت یکسان در آن‌ها جریان دارد ولی کیسه‌ خواب‌های الیاف وزن بیشتری داشته و جریان هوا در آن‌ها یکسان نیست. نکته قابل توجه دیگر آن است که کیسه خواب های پر را نمی‌توان با ماشین لباسشویی شست ولی کیسه خواب های الیاف این ویژگی را دارا هستند. زیرانداز نیز از دیگر تجهیزات کوهنوردی است که از آن هم برای داخل چادر و هم زیر کیسه خواب می‌توان استفاده کرد و با توجه به تماس مستقیم آن با زمین باید زیراندازی انتخاب شود که سبک بوده و در برابر رطوبت نیز مقاوم باشد.

رنگ آبی کیسه خواب ویسکوز قایا مدل Gaya 300

وسایل کمک های اولیه در تجهیزات کوهنوردی

با توجه به اینکه در کوهستان خطرات مختلفی ممکن شما را تهدید کند، توصیه می‌کنیم که وسایل کمک‌های اولیه را نیز تهیه کنید. جعبه کمک های اولیه کوهنوردی شامل وسایل ابتدایی مانند استریل کننده‌ها، ژل‌های پاک کننده و ضد عفونی کننده و پارچه و حوله تمیز می‌شوند که با استفاده از آن‌ها می‌توان در زمان حادثه در صورت بروز جراحت آن را ضد عفونی کرده و پوشاند تا از عفونت جلوگیری شود.

لوازم کمک های اولیه

در پایان اگر قصد خرید تجهیزات کوهنوردی مناسب را دارید میتوانید به مجموعه کامل تجهیزات کوهنوردی ما سری بزنید.

mohammadhthr
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *