راهنمای انتخاب کوله پشتی مناسب کوهنوردی

تصویر شاخص انتخاب کوله پشتی مناسب
3.7/5 - (8 امتیاز)

کوله پشتی از مهم‌ترین و به نوعی عضو جدانشدنی از هر کوهنورد است زیرا در این وسیله می‌تواند هرآنچه در طول سفر به آن نیازمند است را به راحنی قرار داده و سفری کامل داشته باشد. با توجه به اهمیتی که کوله پشتی کوهنوردی باعث شده تا کوهنوردان در هنگام خرید این محصول دقت زیادی داشته باشند. کوله‌های کوهنوردی باید استاندارد و متناسب با جثه افراد انتخاب شوند تا فرد در طی مسیر دچار مشکلاتی از قبیل شانه درد و کمر درد نشود. با توجه به اهمیتی که انتخاب کوله پشتی کوهنوردی دارد، در این مقاله به نکات کلیدی برای خرید این محصول اشاره شده است.

مطالب صفحه

معیارهای مهم انتخاب کوله پشتی کوهنوردی مناسب و استاندارد

 این که چه نوع کوله پشتی برای یک کوهنوردی سنگین و حرفه‌ای مناسب است، سوالی است که به راحتی نمی‌توانیم از کنار آن بگذریم. پس بیایید با مهمترین معیارهای انتخاب یک کوله پشتی مناسب کوهنوردی بیشتر آشنا شویم. از جمله ملاک‌هایی که باید در هنگام خرید کوله پشتی کوهنوردی به آن‌ها توجه داشته باشیم، می‌توان به جنسیت فردی که قصد استفاده از کوله پشتی را دارد، اشاره کرد. علاوه بر این میزان وزنی که کوله پشتی می‌تواند تحمل کند، حجم کوله پشتی و اندازه آن دیگر ملاک‌هایی است که باید در هنگام خرید یک کوله پشتی مخصوص کوهنوردی به آن‌ها توجه داشته باشید. همچنین نوع برنامه و فعالیتی که می‌خواهید انجام دهید، قیمت و جنس و برند کوله پشتی هم دیگر مواردی هستند که معمولا در هنگام خرید یک کوله پشتی کوهنوردی به آن‌ها توجه می‌شود.

انتخاب کوله پشتی کوهنوردی

کوله پشتی کوهنوردی مناسب آقایان و خانم ها

همان طور که گفتیم یکی از فاکتورهای اصلی برای انتخاب کوله پشتی کوهنوردی، جنسیت فرد است. خیلی از افراد به سادگی از کنار این موضوع می‌گذرند. اما باید در نظر داشته باشید که نوع کوله پشتی آقایان و خانم‌ها کاملا با هم متفاوت است و کوله پشتی مخصوص هر یک بر اساس آناتومی و فیزیک بدنی مرد یا زن طراحی شده است. کوله پشتی خانم‌ها بندهای کمری نازک‌تری داشته و به هم نزدیک‌تر هستند؛ چرا که اصولا خانم‌ها جثه ریز و ظریف تری نسبت به آقایان دارند. البته خانم‌هایی که بر عکس جثه بزرگ و قوی دارند، می‌توانند از کوله پشتی مخصوص آقایان استفاده کنند، یکی از برندهایی که دارای طراحی متفاوت برای کوله پشتی‌های خود بوده برند معتبر دیوتر است.

از آن جایی که آقایان بالا تنه تنومندتری دارند، قسمت بالا تنه کوله پشتی آقایان پهن‌تر بوده و وزن بار بیشتر به این قسمت منتقل می‌شود. این‌ها مواردی هستند که باید بر اساس جنسیت خود، در هنگام خرید کوله پشتی به آن‌ها توجه کنید. البته اگر تجربه چندانی در کوهنوردی و خرید کوله پشتی ندارید، جای نگرانی نیست. معمولا بر روی کوله پشتی مخصوص خانم‌ها و آقایان از مارک‌ها و علائم مخصوص استفاده می‌شود و حتی فروشنده هم می‌تواند به شما در این زمینه کمک کند.

کوله پشتی زنانه

میزان حجم و وزن بار کوله پشتی کوهنوردی

موضوع دیگری که در هنگام خرید کوله پشتی کوهنوردی باید مد نظر قرار دهید، ظرفیت و حجم باری است که کوله پشتی می‌تواند تحمل کند و برای شما نیز مناسب‌تر است. به طور کلی باید عرض کنیم که سعی کنید، کوله پشتی را برای کوهنوردی انتخاب کنید که وزن کمتری داشته و سبک‌تر است. اما در مورد میزان حجم و ظرفیت کوله پشتی باید بگوییم که میزان حجم یک کوله پشتی با واحد اینچ مکعب، شناخته می‌شود. این که شما باید کوله پشتی با چه حجمی را انتخاب کنید، خود به عوامل مختلفی بستگی دارد.

برای مثال نوع برنامه‌ای که دارید، مدت زمان کوهنوردی، میزان تجهیزاتی که باید با خود به همراه داشته باشید، فصل کوهنوردی و …. از جمله عواملی هستند که در انتخاب یک کوله پشتی با حجم مختلف تاثیر گذار خواهند بود. علاوه بر این ها وزن کوله پشتی هم می‌تواند یک عامل تاثیر گذار در انتخاب یک کوله پشتی کوهنوردی باشد. میزان وزنی که یک کوله پشتی می تواند تحمل کند، معمولا توسط شرکت سازنده بر روی کوله پشتی درج می‌شود.

این تصور که هر چه ظرفیت کوله پشتی بیشتر باشد، وزن بیشتری را می‌تواند تحمل کند، کاملا غلط است. کوله پشتی‌هایی وجود دارند که با حجم یکسان، وزن بیشتری را می‌توانند تحمل کنند. البته سعی کنید ابتدا یک برآورد اولیه نسبت به وزن بار مورد نظر خود داشته باشید؛ سپس برای خرید کوله پشتی اقدام کنید.

کوله پشتی کوهنوردی زنانه

اندازه کوله پشتی و نکاتی که باید در هنگام خرید کوله پشتی توجه داشته باشید

اندازه کوله پشتی هم می‌تواند معیار خوبی برای خرید یک کوله پشتی باشد. معمولا کوله پشتی خانم‌ها کوتاه‌تر است و متناسب با قد آن ها طراحی و ساخته می شوند. شما نیز سعی کنید، کوله پشتی را انتخاب کنید که اندازه آن متناسب با قد شما باشد. این بدان معنی است که باید کوله پشتی را انتخاب کنید که اندازه آن برابر با طول تنه شما باشد، یعنی از باسن تا گردن شما را در بر بگیرد. کوله پشتی‌هایی که اندازه کوتاه‌تری دارد، باعث فشار به عضلات کمر شما شده و در طولانی مدت باعث ایجاد کمر درد در شما می‌شود. کوله پشتی هایی هم که اندازه بیشتری دارند، فشار بیشتری را به قسمت گردن وارد می‌کنند و در طولانی مدت می تواند برای شما مشکل ساز شوند.

وزن کوله پشتی کوهنوردی

mohammadhthr
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *