حساب کاربری

لطفا از حروف a-z,A-Z,0-9 استفاده نمایید - حداقل 5 کاراکتر

حداقل 8 کاراکتر

راهنمای انتخاب کوله پشتی مناسب کوهنوردی

تصویر شاخص انتخاب کوله پشتی مناسب

نکات بسیار زیادی برای انتخاب یک کوله پشتی کوهنوردی وجود دارد. رعایت همه این نکات شاید کار سختی باشد؛ اما اگر می خواهید کوهنوردی به سلامتی شما کمک کند، می بایست تجهیزات مناسبی را انتخاب کنید. در غیر این صورت و با یک انتخاب اشتباه ممکن است، صدماتی به شما وارد شود که در دراز مدت خسارت جبران ناپذیری را متحمل شوید.

معیارهای مهم انتخاب کوله پشتی کوهنوردی مناسب و استاندارد

اگر شما یک کوهنورد حرفه ای باشید، حتما به این موضوع واقف هستید که یکی از تجهیزات مورد نیاز و ضروری برای یک کوهنورد، کوله پشتی کوهنوردی است. اما این که چه نوع کوله پشتی برای یک کوهنوردی سنگین و حرفه ای مناسب است، سوالی است که به راحتی نمی توانیم از کنار آن بگذریم. پس بیایید با مهمترین معیارهای انتخاب یک کوله پشتی مناسب کوهنوردی بیشتر آشنا شویم. از جمله ملاک هایی که باید در هنگام خرید کوله پشتی کوهنوردی به آن ها توجه داشته باشیم، می توان به جنسیت فردی که قصد استفاده از کوله پشتی را دارد، اشاره کرد.

علاوه بر این میزان وزنی که کوله پشتی می تواند تحمل کند، حجم کوله پشتی و اندازه آن دیگر ملاک هایی است که باید در هنگام خرید یک کوله پشتی مخصوص کوهنوردی به آن ها توجه داشته باشیم. همچنین نوع برنامه و فعالیتی که می خواهیم انجام دهیم، قیمت و جنس و برند کوله پشتی هم دیگر مواردی هستند که معمولا در هنگام خرید یک کوله پشتی کوهنوردی به آن ها توجه می شود.

انتخاب کوله پشتی کوهنوردی

کوله پشتی کوهنوردی مناسب آقایان و خانم ها

همان طور که گفتیم یکی از ملاک های اصلی برای انتخاب کوله پشتی کوهنوردی، جنسیت فرد است. خیلی از افراد به سادگی از کنار این موضوع می گذرند. اما باید در نظر داشته باشید که نوع کوله پشتی آقایان و خانم ها کاملا با هم متفاوت است و کوله پشتی مخصوص هر یک بر اساس آناتومی و فیزیک بدنی مرد یا زن طراحی شده است. کوله پشتی خانم ها بندهای کمری نازک تری داشته و به هم نزدیک تر هستند؛ چرا که اصولا خانم ها جثه ی ریز و ظریف تری نسبت به آقایان دارند. البته خانم هایی که بر عکس جثه بزرگ و قوی دارند، می توانند از کوله پشتی مخصوص آقایان استفاده کنند، یکی از برند هایی که دارای طراحی متفاوت برای کوله پشتی های خود می باشد برند معتبر دیوتر است .

از آن جایی که آقایان بالاتنه تنومند تری دارند، قسمت بالاتنه کوله پشتی آقایان پهن تر بوده و وزن بار بیشتر به این قسمت منتقل می شود. این ها مواردی هستند که باید بر اساس جنسیت خود، در هنگام خرید کوله پشتی به آن ها توجه کنید. البته اگر تجربه چندانی در کوهنوردی و خرید کوله پشتی ندارید، جای نگرانی نیست. معمولا بر روی کوله پشتی مخصوص خانم ها و آقایان از مارک ها و علائم مخصوص استفاده می شود و حتی فروشنده هم می تواند به شما در این زمینه کمک کند.

کوله پشتی زنانه

میزان حجم و وزن بار کوله پشتی کوهنوردی

موضوع دیگری که در هنگام خرید کوله پشتی کوهنوردی باید مد نظر قرار دهید، ظرفیت و حجم باری است که کوله پشتی می تواند تحمل کند و برای شما نیز مناسب تر است. به طور کلی باید عرض کنیم که سعی کنید، کوله پشتی را برای کوهنوردی انتخاب کنید که وزن کمتری داشته و سبک تر است. اما در مورد میزان حجم و ظرفیت کوله پشتی باید بگوییم که میزان حجم یک کوله پشتی با واحد اینچ مکعب، شناخته می شود. این که شما باید کوله پشتی با چه حجمی را انتخاب کنید، خود به عوامل مختلفی بستگی دارد.

برای مثال نوع برنامه ای که دارید، مدت زمان کوهنوردی، میزان تجهیزاتی که باید با خود به همراه داشته باشید، فصل کوهنوردی و …. از جمله عواملی هستند که در انتخاب یک کوله پشتی با حجم مختلف تاثیر گذار خواهند بود. علاوه بر این ها وزن کوله پشتی هم می تواند یک عامل تاثیر گذار در انتخاب یک کوله پشتی کوهنوردی باشد. میزان وزنی که یک کوله پشتی می تواند تحمل کند، معمولا توسط شرکت سازنده بر روی کوله پشتی درج می شود.

این تصور که هر چه ظرفیت کوله پشتی بیشتر باشد، وزن بیشتری را می تواند تحمل کند، کاملا غلط است. کوله پشتی هایی وجود دارند که با حجم یکسان، وزن بیشتری را می توانند تحمل کنند. البته سعی کنید ابتدا یک برآورد اولیه نسبت به وزن بار مورد نظر خود داشته باشید؛ سپس برای خرید کوله پشتی اقدام کنید.

کوله پشتی کوهنوردی زنانه

اندازه کوله پشتی و نکاتی که باید در هنگام خرید کوله پشتی توجه داشته باشید!

اندازه کوله پشتی هم می تواند معیار خوبی برای خرید یک کوله پشتی باشد. معمولا کوله پشتی خانم ها کوتاه تر است و متناسب با قد آن ها طراحی و ساخته می شوند. شما نیز سعی کنید، کوله پشتی را انتخاب کنید که اندازه آن متناسب با قد شما باشد. این بدان معنی است که باید کوله پشتی را انتخاب کنید که اندازه آن برابر با طول تنه شما باشد، یعنی از باسن تا گردن شما را در بر بگیرد. کوله پشتی هایی که اندازه کوتاه تری دارد، باعث فشار به عضلات کمر شما شده و در طولانی مدت باعث ایجاد کمر درد در شما می شود. کوله پشتی هایی هم که اندازه بیشتری دارند، فشار بیشتری را به قسمت گردن وارد می کنند و در طولانی مدت می تواند برای شما مشکل ساز شوند.

وزن کوله پشتی کوهنوردی

mohammadhthr
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ارتباط با ما
اصفهان، خیابان عبدالرزاق، جنب بانک سپه، طبقه فوقانی، فروشگاه زاگرس اسپرت
03134719262-3
Telegram Instagram
مقایسه محصول
مقایسه محصول
مقایسه محصول
مقایسه محصول
X